DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dzień Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt o wyjątkowym charakterze. Tego dnia odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze, składamy wiązanki. To czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. Ratownicy górscy odwiedzają tego dnia również groby swych Kolegów.

Tradycyjnie, jak co roku, z wiernym Kompanem Witią i „błogosławieństwem” Naczelnika, od którego dostaliśmy służbową Skodę, wybraliśmy się na cmentarze aby uczcić pamięć tych Kolegów Ratowników, których już pomiędzy nami nie ma.

Wcześniej już, na każdym z grobów Tych którzy odeszli, nakleiliśmy porcelanowy znaczek GOPR. Zapalamy każdemu z nich znicze, które zakupiło Biuro Grupy.
Tu smutna refleksja: szkoda, że do tych prac garną się niestety tylko członkowie Klubu Seniora…
Kiedyś, pewien były naczelnik – na uwagę Waldka Bartnickiego, że jeśli my (czytaj starzy) tego nie zrobimy, to będzie pustka – powiedział: w takim razie nie będzie to zrobione. 
Tak to, bywali i u nas ludzie, którzy zamiast konsolidować Grupę, rozkładali ją, lekceważąc zarówno historię jak i tych którzy ją tworzyli.

W chwili powołania nowych władz Grupy w osobach Prezesa Mirka Góreckiego i Naczelnika Sławka Czubaka sytuacja uległa na szczęście radykalnej zmianie, szczególnie jeżeli chodzi o ludzkie podejście do wszystkich spraw, a tych smutnych w szczególności.

Tak więc pobraliśmy znicze z naklejonymi znaczkami GOPR (dzięki Karolinie Andrzejewskiej za to) i ruszyliśmy w trasę. Na szczęście nam przypadł tylko rejon Jeleniej Góry i Cieplic, bowiem Karpacz tak jak zawsze „obrobił” niezastąpiony Stryjek – czyli dla niewtajemniczonych Zbyszek Nakielski. W asyście kogo? Oczywiście – Seniorów.
Szkoda, że młodzi Koledzy „nie czują bluesa”.

Ktoś kiedyś powiedział, że Państwo bez historii nie istnieje. Parafrazując to powiedzenie: GOPR bez historii nie istnieje.

Ale czy ktoś z młodzieży tym się przejmuje? Chyba nie.
Wyjątkiem jest tutaj ks. Michał Gołąb, nasz Kapelan, który 31.10.2015, tradycyjnie – jak co roku, odprawił w Górach Sokolich mszę za tych co zginęli w górach, ze szczególnym i imiennym uwzględnieniem postaci Ratowników. Dziwne, ale być może sceneria gór powoduje, że na takim spotkaniu zjawia się sporo osób, ale niestety z niewielką „ilością” ratowników. A szkoda.

Ponieważ to święto będzie trwało – bez względu na opcje polityczne, wichury, gradobicia i burze – mamy nadzieję, że w przyszłym roku coś się w tej sprawie zmieni. Zwłaszcza, że prowadzona przez Szymka Wierzbickiego Sekcja Karpacz obiecała włączyć się w działania. Szymo – trzymamy za słowo! „


Update 24.04.2021

Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR