EVEREST BYŁ SILNIEJSZY

EVEREST-BYŁ-SILNIEJSZY
© ZE ZBIORÓW PIOTRA SNOPCZYŃSKIEGO | RATOWNICTWO GÓRSKIE

EVEREST BYŁ SILNIEJSZY

W ubiegłym tygodniu, po dwóch miesiącach walki z pogodą, z Nepalu wróciła wyprawa Andrzeja Bargiela. Miał zjechać na nartach z  Mount Everestu. Nie wyszło, nie pozwoliła pogoda.

Dlaczego o tym piszemy?

W wyprawie brał udział nasz kolega ratownik z Grupy Sudeckiej, Piotr Snopczyński. Piotr, starszy instruktor ratownictwa górskiego, od ponad dwudziestu lat zajmuje się Górami Najwyższymi. Ma na koncie dwa ośmiotysięczniki i wiele wypraw.

EVEREST BYŁ SILNIEJSZY
© ZE ZBIORÓW PIOTRA SNOPCZYŃSKIEGO | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Dwie ostatnie, to działania z najwyższej półki; zimowa na K2 i planowany zjazd na nartach. Mimo znakomitego przygotowania, organizacyjnego i kondycyjnego, wyprawa musiała uznać wyższość góry. Jak relacjonował Piotr, ocieplenie na tej wysokości było niespotykane. Trudny w normalnych warunkach Icefall, w tym roku był nie do przejścia.

Dodatkowym utrudnieniem był deszcz i ogromne seraki wiszące nad drogą przejścia w Kotle Zachodnim. Zagrożenie lawinami było tak duże, że współpracy odmówili Szerpowie. Rezygnacja z wyczynu była zatem jak najbardziej słuszna.

Przy okazji, w imieniu Piotra Snopczyńskiego zapraszamy na Dni Gór w Świdnicy. Impreza wybitnie edukacyjna organizowana jest przez Piotra od 24 lat, czyli będzie to 24 edycja. Znakomitymi gośćmi Dni Gór będą uczestnicy zimowej wyprawy na K2 oraz Andrzej Bargiel.

XXIV DNI GÓR ŚWIDNICA 2019 trwają w dniach: 23 – 26 października 2019,

Zapraszamy!

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR