FESTIWAL FESTIWALI FILMÓW GÓRSKICH

XXIV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju

FESTIWAL FESTIWALI FILMÓW GÓRSKICH
źródło: https://www.facebook.com/PrzegladFilmowGorskich/photos/

FESTIWAL FESTIWALI FILMÓW GÓRSKICH

FESTIWAL FESTIWALI FILMÓW GÓRSKICH

Lądek Zdrój to kurort znany od lat, położony – jak większość sudeckich Uzdrowisk – w miejscach niezwykle malowniczych. Lądek, jak mówią o kurorcie skrótowo, przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale też od 24  lat tysiące miłośników wszelkiej aktywności górskiej.  A gości w czasie trwania Festiwalu jest więcej niż mieszkańców, bo około 6 tys. Gości  – z całej Europy, należy dodać. Pomyślany przed laty przez Zbyszka Piotrowicza jako festiwal filmów górskich rozrósł się też do  festiwalu książki górskiej, warsztatów, w tym roku aż 46, niesamowitych spotkań z ludźmi gór z najwyższej półki ludzkich górskich wyczynów. Współczesność daje niesamowite możliwości ich dokumentowania, stąd prezentowane filmy i dokumenty były przyjmowa

ne  z podziwem i entuzjazmem. Nie tylko  znakomita organizacja była domeną festiwalu, ale też atmosfera przyjaźni i bratania.

Festiwal był enklawą, na czas jego trwania, wolną od polityki. Były tylko góry, o których poeta powiedział, że są „ poza złem i dobrem”.

W tej niesamowitej atmosferze festiwalu znalazło się również miejsce  na warsztaty poświęcone prawidłowemu odżywianiu się w czasie działalności  górskiej. Ten prozaiczny z pozoru temat cieszył się sporym zainteresowaniem. Warsztaty prowadziliśmy dwuetapowo: teoretycznie i praktycznie, w historycznej bazie dawnych wypraw w Himalaje. Zainteresowanie przerosło nasze możliwości produkcyjne. Zupa, którą wyczarował Krzysztof Nowaczyk została natychmiast „rozdrapana” co zapewne pomogło słuchaczom naszych komentarzy zrozumieć, że prawidłowe odżywianie się w czasie aktywności górskiej to przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO górskiego wędrowania.

Dużą frekwencją cieszyły się prezentacje naszych Kolegów z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej, może w niedługim czasie SUDECKIEJ. Nawigacja w górach i pierwsza pomoc.

Rok 2020 to rok jubileuszy; 25 festiwalu filmów górskich, 40 lecie zdobycia Mount Everestu, 45 lecie zdobycia Broad Peaku. We wszystkich tych działaniach brali udział ratownicy górscy. I o tym musimy pamiętać.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR