FUNDACJA GOPR – ZMIANA WARTY

FUNDACJA GOPR – ZMIANA WARTY

Bój o założenie Fundacji GOPR rozpoczął w roku 2012 ówczesny Naczelnik GOPR, Jacek Dębicki. W efekcie, 18 marca 2016 roku, Fundacja GOPR została zarejestrowana i praktycznie od tego dnia rozpoczęła swoją działalność. Pierwszym prezesem Fundacji został Marcin Kądziołka, ratownik Grupy Krynickiej GOPR.

Głównym założeniem programu, jak powiedział Jacek Dębicki, była pomoc ratownikom i ich rodzinom w sytuacjach kryzysowych. A tych, jak się okazuje, jest niemało. Pierwsza kadencja upłynęła nie tylko na udoskonaleniach organizacyjno-administracyjnych, ale też na dynamicznym działaniu promocyjno-edukacyjnym. Przykładem był dzień ratownika organizowany w Krynicy, z bogatym programem, udziałem tysięcy turystów i niezłą sumą zebranych pieniędzy. W tej to kadencji stworzono listę podopiecznych Fundacji potrzebujących pomocy.

Praca w Fundacji GOPR jest na wskroś społeczna, wymagająca wielu godzin pracy, ale też odpowiedzialności prawnej i moralnej. Statutowy koniec pierwszej kadencji przyniósł istotne zmiany w funkcjonowaniu Fundacji. Zrezygnował z prezesowania Marcin Kądziołka „podnosząc wysoko poprzeczkę” sukcesów organizacyjnych i finansowych Fundacji.

Po przejściowych drobnych zawirowaniach ukształtował się nowy Zarząd Fundacji i Rada Fundacji. Prezesem został Roman Dziedzic, a przewodniczącą Rady Fundacji Marta Skórzak. Niezły duet bardzo szybko wprowadził Fundację na tory szybkiego i skutecznego działania. Lista sukcesów jest długa, nie tylko finansowych i edukacyjnych, ale też zaistnienia na stałe w przestrzeni publicznej.

Z ciekawszych to: dzień dziecka z ratownikiem, warsztaty lawinowe, biegi, wydawnictwa, pomoc potrzebującym kolegom, czy chociażby turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla seniorów nad morzem, organizowane przez trubadura Fundacji Jacka Malinowskiego, za co tym pisaniem składam Jackowi serdeczne podziękowania.

W styczniu tego roku skończyło się urzędowanie Rady i Zarządu II kadencji. Z funkcji prezesa zrezygnował Roman Dziedzic.

12 stycznia pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Głównego GOPR – Łukasza Felcenlobena, na walnym zebraniu Fundacji powołano nowy Zarząd i jej nową Radę.

Przewodniczącą Rady Fundacji została wybrana ponownie Marta Skórzak (Grupa Beskidzka GOPR), a Prezesem Fundacji Janek Wysocki (Grupa Sudecka GOPR).

Wiceprezesami  Fundacji zostali: Katarzyna Tyszecka (Grupa Beskidzka GOPR)  i Tomasz Trusewicz (Grupa Karkonoska GOPR).

Rada Fundacji: Karolina Kiwior (Grupa Bieszczadzka GOPR), Grzegorz Sus (Grupa Krynicka GOPR), Magdalena Tomasiewicz (Grupa Podhalańska GOPR), Grzegorz Pawlik (Grupa Jurajska GOPR), Roman Dziedzic (Grupa Sudecka GOPR) i Bartłomiej Podkański (Grupa Karkonoska GOPR).

Wybranym życzymy wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Nie będzie łatwo, ale warto.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR