I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

 

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

W GÓRACH LELUCHOWSKICH – 13.05.2022

Wśród przesądnych panuje przekonanie, że w piątek 13-tego to lepiej z domu nie ruszać się, bo mogą zdarzyć się same nieszczęścia. Ale chyba ten przesąd nie dotyczy Seniorów GOPR, o czym dobitnie świadczy fakt, że na zorganizowane I Spotkanie Klubu Seniora naszej Grupy stawiło się prawie 50 osób.

Mówiąc szczerze, takiej frekwencji nie spodziewaliśmy się i wszyscy wzajemnie byliśmy tym mile zaskoczeni. Tym bardziej, że nasz Klub powstał niedawno, w grudniu ub. roku, ale zrzesza już 64 osoby, czyli prawie wszystkich Seniorów Grupy Krynickiej.

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

Miejscem zbiórki była maleńka, przygraniczna wioska Wojkowa, gdzie zwiedziliśmy uroczą cerkiew łemkowską, a w tajniki obrządku wschodniego wprowadził nas profesjonalnie Kol. Wiesiek Piprek, ratownik-Senior, Przewodnik beskidzki I kl.

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

Następnie wspólnie z Wieśkiem poprowadziliśmy zebranych na Kralovą Studne, szczyt Gór Leluchowskich na granicy polsko-słowackiej i na Głównym Wododziale Karpa, gdzie oglądnęliśmy rozległą panoramę i zrobiliśmy kilka zbiorowych fotek klubowych.

W drodze powrotnej oglądnęliśmy zabytkową studnię z wodą źródlaną, w miejscu, gdzie w 1471 r. spotkał się król węgierski Maciej Korwin z Kazimierzem Jagiellończykiem. W tym miejscu przebiegał niegdyś szlak handlowy z Polski na południe, a obok owej studni stała karczma, po której ostały się resztki fundamentów.

Następnie przejechaliśmy do Tylicza, do znanego i bardzo już popularnego ośrodka narciarskiego MasterSki, gdzie w regionalnej karczmie gościł nas jego Szef Kol. Bartek Miejski, który przekazał nam informację o realizowanej imponującej rozbudowie tej stacji narciarskiej.

 

 

Po posiłku przy pysznej kawie i lodach rozpoczęliśmy oficjalnie spotkanie od powitania naszych Gości: Naczelnika Grupy Krynickiej Kol. Michała Słabonia oraz Kolegów z klubów seniora Horskiej Służby Cergov z Przewodniczącym Brano Potocek i Slovensky Raj z Przewodniczacym Vlado Lapsansky.

Następnie przedstawiłem Koleżance i Kolegom ( tak, tak, mamy od niedawna pierwszą kobietę w Klubie) informacje o działalności i planach Klubu, a Kol. Naczelnik poinformował zebranych o realizacji formalności związanych ze świadczeniem ratowniczym oraz o planowanych obchodach 70-lecia Grupy Krynickiej.

Po zakończeniu posiadu Kol. Wiesiek zabrał nas jeszcze do jednej z największych mofet w Europie, która znajduje się w Tyliczu i opowiedział ciekawostki z nią związane.

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

Tyle z kronikarskiego obowiązku, a tak od serca:  jako organizatorzy jesteśmy dumni, że mamy takich Seniorów, którzy tak licznie dopisali i mimo różnego stanu zdrowia wzięli udział w całości opisanego programu.

I SPOTKANIE KLUBU SENIORA GRUPY KRYNICKIEJ GOPR

 

W trakcie posiadowych rozmów wszyscy podkreślali ważność takich wspólnych spotkań i pytali, kiedy powtórka. Nic dziwnego, niegdyś spędzaliśmy setki godzin na wspólnych dyżurach, akcjach i szkoleniach – a to niezwykle silnie łączy. Jeśli po latach służby PESEL już na to nie pozwala, nasi goprowscy mocodawcy powinni nieustannie dbać o to, by Seniorzy nie czuli się odstawieni na boczny tor.

My na szczęście nie musimy na to narzekać, współpraca Klubu z Naczelnikiem Grupy jest bardzo dobra i świetnie dogadujemy się w sprawach organizacyjnych, co niewątpliwie wpływa na prawdziwie koleżeńską atmosferę.

Na koniec chciałbym podziękować moim Kolegom z Rady Klubu: Wieśkowi Piprekowi za oprowadzenie i ciekawe opowieści oraz Andrzejowi Gieli za czuwanie nad całością spraw formalno-finansowych.

 

Avatar photo
O Ryszard Nowak 24 artykuły
Ratownik Grupy Krynickiej GOPR | SO GOPR Gorlice | Przewodniczący Klubu Seniora Grupy Krynickiej GOPR