JERZY KLIMIŃSKI

ROK 2014 - ROKIEM NACZELNIKÓW

© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

JERZY KLIMIŃSKI

W DNIU 82 URODZIN

Nasze tegoroczne wpisy o Naczelnikach zamyka Jurek Klimiński – dzisiejszy Jubilat. 82 lata, owszem, wiek słuszny, ale Jurek będzie miał zawsze usposobienie nastolatka.
Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, ten wyjątkowo sympatyczny Kolega pełnił w TOPR i GOPR różne funkcje, z „naczelnikowaniem” włącznie.

Członek TOPR od 1952 r, potem Grupy Tatrzańskiej GOPR.
W latach 1977-1981 oraz 1985-1987 Zastępca Naczelnika GOPR. Od 1978 do 1981 Naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (częściowo łączył te dwie funkcje).W latach 1981-85 działał w Naczelnictwie GOPR, w końcowym okresie jako p.o. Naczelnika GOPR.

JERZY KLIMIŃSKI
ROMAN DĄBKOWSKI-JERZY KLIMIŃSKI-EUGENIUSZ STRZEBOŃSKI © JERZY KLIMIŃSKI – ARCHIWUM

Jurek jest technikiem budowlanym i absolwentem AWF w Krakowie. W latach 60-tych, jako pracownik Zakładu Remontowo Budowlanego PTTK (a później jego Dyrektor) w Zakopanem, prowadził budowy przy schroniskach: na Turbaczu, Rysiance, Zwardoniu, Hali Gąsienicowej, Chochołowskiej, Ornaku, Roztoce, Morskim Oku, w Staszeczkówce, na Pilsku, Prehybie i wielu innych.
Od podstaw wybudowane zostały schroniska (bacówki): Maciejowa, Stare Wierchy, Wierchomla, Lubań, Łabowska, a Rzymianka w Krynicy poddana remontowi kapitalnemu.
Jest instruktorem taternictwa, przewodnikiem tatrzańskim i członkiem Klubu Wysokogórskiego. Jego wspinaczkowymi towarzyszami byli Krzysztof Berbeka i Jerzy Hajdukiewicz.

Do wielu odznak i orderów które posiada w stopniu złotym (Krzyż Zasługi, Odznaka PTTK, Odznaka GOPR, Zasłużony dla Turystyki, Zasłużony dla Miasta Zakopanego, Zasłużony dla Woj. Nowosądeckiego), w roku 1999 został uhonorowany za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po wielu, tak bardzo aktywnych latach, przeszedł na zasłużoną emeryturę i od 13 lat mieszka znów w rodzinnej Rabce.

Drogi Jurku, w Dniu Twych Urodzin życzymy Ci zdrowia i Wszystkiego co Najlepsze !

„Antenka” i Koledzy

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR