KONGRES ICAR 2015 – CZĘŚĆ II

KONGRES ICAR 2015 – CZĘŚĆ II
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

KONGRES ICAR 2015 – CZĘŚĆ II

Na Kongresie ICAR, z bardzo dużym uznaniem został odebrany referat lekarza Wojciecha Moskala. Nasz Kolega przedstawił unikatowy system działania służb ratunkowych w przypadku hipotermii głębokiej.

KONGRES ICAR 2015 – CZĘŚĆ II
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

To nowatorskie rozwiązanie powstało dzięki współpracy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz służb ratunkowych działających w Polsce.
Specjalnie zaprojektowany system powiadamiania identyfikuje pacjentów w zaawansowanych stadiach hipotermii. Na wczesnym etapie postępowania ratowniczego, wspomaga i koordynuje leczenie, uwzględniając ustalenia priorytetów i zastosowania nowoczesnych metod ogrzewania.
Referent przedstawił również film, obrazujący zastosowanie omawianego systemu na przykładzie wypadku na Babiej Górze. Film został przygotowany przez Szpital z Krakowa jako materiał wskazujący na właściwe działanie systemu.

 

Międzynarodowe gremium Kongresu ICAR uznało, że wypracowany przez polskich specjalistów system, jest bez wątpienia nowatorskim, godnym rozpowszechnienia rozwiązaniem.

Autor: 
Jan Górniak
Zarząd Grupy Beskidzkiej GOPR
Kierownik Projektów
Instruktor Ratownictwa Górskiego

Avatar photo
O Jan Górniak 9 artykułów
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR