KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII

KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII

KONGRES ICAR 2015 – WIEŚCI Z IRLANDII

Killarney to nieduże miasto, znajdujące się na południu Irlandii. Na niespełna 7 dni zamieniło się w miejsce, tętniące tematyką ratownictwa górskiego. Powodem tej niecodziennej sytuacji jest Międzynarodowy Kongres ICAR (International Commission for Alpine Rescue), który rozpoczął się w miniony wtorek (13 października).
Już po raz 67, delegaci reprezentujący 76 organizacji ratownictwa górskiego z 33 krajów, spotkali się razem po to, aby omówić najważniejsze aspekty ratownictwa górskiego.

Kongres ICAR, to również nowe trendy i kierunki rozwoju, szeroko rozumianego bezpieczeństwa w górach. To także unifikacja merytoryczna zgromadzonych służb. Bez wątpienia, Kongres ten  jest najważniejszym wydarzeniem dla służb ratownictwa górskiego z całego świata.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest regularnym członkiem ICAR od 1968 roku. Na tegorocznym Kongresie w Irlandii, GOPR jest reprezentowany przez sześciu delegatów, w tym pięciu Ratowników jest z Grupy Beskidzkiej GOPR oraz jeden Ratownik z Grupy Karkonoskiej GOPR.

Podczas drugiego dnia Kongresu ICAR, na posiedzeniu Podkomisji Ratownictwa Naziemnego wygłosiłem referat na temat udziału i znaczenia rozwiązań mobilnych w zakresie bezpieczeństwa w górach. Jako przykład, rozwijającej się w/w dziedziny, posłużyła mi nowa aplikacja mGOPR.

Rozwiązania mobilne, szczególnie w tak „szalonym” rozwoju techniki współczesnych czasów, stają się wręcz nieodzownym elementem działalności ludzkiej. Również dla ratownictwa górskiego rozwiązania mobilne dają kolejny, jakże ważny, skok naprzód.

Kongres ICAR w Irlandii zakończy się w sobotę 17 października. W tym czasie delegatura polska wygłosi jeszcze dwa referaty.
Dalsze informacje oraz szczegółowy raport z tegorocznego Kongresu przedstawię po zakończeniu całości.

Autor: 
Jan Górniak
Zarząd Grupy Beskidzkiej GOPR
Kierownik Projektów
Instruktor Ratownictwa Górskiego

Avatar photo
O Jan Górniak 9 artykułów
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR