KONGRES ICAR 2016 – MELDUNEK PIERWSZY

KONGRES ICAR 2016 - MELDUNEK PIERWSZY
© JAN GÓRNIAK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

KONGRES ICAR 2016 – MELDUNEK PIERWSZY

Tegoroczny Międzynarodowy Kongres Ratownictwa Górskiego skupia aż 336 uczestników z 85 organizacji z całego świata. Jak nigdy dotąd, polskie służby reprezentuje 14 osób, w tym 10 osób z GOPR i 4 osoby z TOPR.

Gospodarzami kongresu są Bułgarzy, a program realizowany jest w u podnóża gór Narodowego Parku Rila.

Środa, 19 października 2016 r., to dzień warsztatów terenowych, poświęconych tematyce ratownictwa lawinowego. Uczestnicy Kongresu mieli okazję nie tylko zapoznać się z nowościami z zakresu ratownictwa lawinowego, ale także przećwiczyć je w realnych warunkach górskich. Warto wyszczególnić pojawienie się znacznych zmian w zasadach dotyczących posługiwania się systemem RECCO. Z uwagi na obszerny zakres tematyczny tego zagadnienia zostanie ono omówione w odrębnym artykule.
Środa, to również oficjalne rozpoczęcie Kongresu w Bułgarii, podczas którego Prezydent ICAR Franz Stämpfli oraz Szef Bułgarskiego Czerwonego Krzyża Vesselin Gandhev, powitali przybyłych gości i przedstawili oficjalny program tegorocznych obrad.
W czwartek, 20 października 2016 r., rozpoczęły się spotkania w komisjach: ratownictwa naziemnego, ratownictwa z powietrza, ratownictwa lawinowego oraz ratownictwa medycznego. Nie brak też było działań dotyczących ratownictwa w górach przy wykorzystaniu psów ratowniczych. Właściwie cały czwartek poświęcony został przedstawieniu ważniejszych sytuacji z poszczególnych dziedzin, oraz zunifikowaniu postępowania w obrębie obradujących komisji.

 

 

Kolejne relacje już wkrótce.

Avatar photo
O Jan Górniak 9 artykułów
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR