
„LENIWIEC” – W ROCZNICĘ TRAGEDII W BIAŁYM JARZE. Dwudziestego marca mija kolejna, 57 już, rocznica zejścia lawiny w Białym Jarze. Mimo tak dużego upływu czasu, tragedia ta wraca nie tylko wspomnieniami kronikarskimi, ale też nowymi dziełami i to nie tylko w postaci artykułów, filmów czy książek. Do „lawinowej twórczości” dołączył ostatnio, cieszący się coraz większą popularnością zespół muzyczny „LENIWIEC”.
„Leniwiec” to grupa muzyczna grająca muzykę punk, rock, reggae i folk. Zespół jest z Jeleniej Góry, założony został w roku 1994 i koncertuje nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Wydał siedem albumów i teledysk – Lawina w Białym Jarze. Nad teledyskiem pracowano dwa lata. Prezentowana w nim piosenka jest nie tylko nastrojowa, ale świetnie wykonana i zmuszająca do refleksji. Niestety, mam niewielkie pojęcie o muzyce i moje odczucia są tylko subiektywne.
Na pewno jest to utwór, który wpisze się nie tylko w historię karkonoskich tragedii. Wpisze się równie w nasz, karkonoski regionalizm, wciąż ubogi w tego typu twórczość. Wzbogaci naszą tożsamość, którą Zbyszek Piotrowicz nazwał Sudeckością.
OPIS TELEDYSKU W NOTATCE PRASOWEJ ZESPOŁU „LENIWIEC”
Lawina w Białym Jarze to największa tragedia w historii polskich gór. Najnowszy utwór zespołu Leniwiec (premiera 20 marca czyli w dniu 57 rocznicy tragedii) opisuje to wydarzenie, w którym życie straciło dziewiętnastu młodych ludzi – z perspektywy Karkonosza. Być może w piosence znajdziecie odpowiedź na pytanie, gdzie podziewał się przez lata Duch Gór i dlaczego gryzie go sumienie?
Gdy w blasku wieczornego ogniska siądziecie wraz z przyjaciółmi i wśród wycia wilków rozlegną się stare górskie opowieści, bądźcie czujni, bo może już czas, aby Karkonosz powrócił.
W teledysku poza Duchem Gór dostrzeżecie jeszcze kogoś – ludzie stąd, ludzie gór – sportowcy, poeci, pisarze, ratownicy GOPR, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, przewodnicy, harcerze, lokalni aktywiści, a nawet uczestnicy akcji ratunkowej po Lawinie w Białym Jarze – oni wszyscy z dumą i błyskiem w oku reprezentują nas – ludzi stąd, ludzi, którzy kochają te góry.
Utwór zapowiada płytę „Świat nie jest gotowy na Polskę”, której premiera planowana jest na grudzień 2025 roku. Wydawcą jest Mystic Production.
Kilka słów o Gościach w teledysku – to ludzie stąd, ludzie tych gór, reprezentują nas wszystkich, którzy kochają Karkonosze.
- Katarzyna Karasińska – olimpijka, trenerka narciarstwa alpejskiego;
- Rafał Fronia – himalaista, pisarz, twórca map górskich;
- Gracjan Kielijański – przewodnik, popularyzator turystyki regionalnej;
- Andrzej „Jędrek” Ciosański – kasztelan zamku Chojnik, popularyzator historii, przewodnik;
- Jerzy Pokój – ratownik górski, przewodnik, wieloletni naczelnik karkonoskiego GOPRu, szeryf;
- Agnieszka Gierus – ambasadorka Karkonoszy, prezeska Instytutu Karkonoskiego, animatorka kultury;
- Marian Sajnog – uczestnik akcji ratunkowej po lawinie w Białym Jarze, ratownik górski, przewodnik, himalaista, instruktor ratownictwa górskiego, wieloletni naczelnik sudeckiego GOPRu, redaktor naczelny kwartalnika „Ratownictwo górskie”;
- Kazimierz Pichlak – poeta z Zachełmia, podróżnik;
- Przemysław Rozenek – poeta z Przesieki, strażak ochotnik;
- Karolina Dobrowolska-Martini – przyrodniczka, przewodniczka, pracownica Karkonoskiego Parku Narodowego;
- Jacek Gąsiorowski – miłośnik przyrody, kolekcjoner eksponatów związanych z historią lokalną;
- Andrzej Mateusiak – przewodnik, prezes PTTK Sudety Zachodnie, regionalista, znakarz szlaków;
- Robert Zapora – komendant Hufca Karkonoskiego ZHP;
- Dorota Goetz – wieloletnia liderka Partnerstwa Ducha Gór;
- Grzegorz Leszek – rekordzista zdobycia Korony Gór Polski, animator sportu;
- Anna Szwałek – przyrodniczka, pracownica Karkonoskiego Parku Narodowego, członkini stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie;
- Magdalena Pokój – przewodniczka, instruktorka jazdy konnej, trenerka rodeo;
- Andrzej Raj – przyrodnik, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, autor licznych publikacji popularnonaukowych dotyczących przyrody i jej ochrony.
- W roli Karkonosza Rafał „Kulfon” Kulpa – miłośnik gór, z dumą nosi na ciele tatuaż z Karkonoszem.
Tekst: Zbigniew Muczyński – Grafika: © Zespół „Leniwiec”