LUDZIE GÓR NA FESTIWALU GÓRSKIM W LĄDKU-ZDROJU

POMNIK ANDRZEJA ZAWADY, PATRONA FESTIWALU

LUDZIE GÓR NA FESTIWALU GÓRSKIM W LĄDKU-ZDROJU

Od 27 lat w Lądku Zdroju odbywa się fantastyczna impreza skupiająca ludzi gór, czyli Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

Oprócz przeglądu konkursowych filmów, spotkań z ludźmi światowej czołówki, którzy swoją aktywność życiową związali z górami, odbywa się szereg imprez towarzyszących. W tym roku wyjątkowo swoją obecność zaznaczyła Fundacja GOPR oraz członkowie Grupy Sudeckiej GOPR akcentując bardzo mocno jubileusz 70 – lecia.

Rozpoczęło się wszystko w czwartek 8.09. wieczornym spotkaniem na scenie Wielkiego Namiotu, w którym jako goście rozmowy z redaktorem Tomaszem Gorazdowskim (Radio 357) byli:

 

Marian Sajnog (Grupa Karkonoska), Piotr Snopczyński (Grupa Sudecka), Sławomir Czubak (Grupa Karkonoska), Marian Grudzień (Grupa Sudecka) i Wojciech Tomaszewski (Grupa Sudecka). Była to okazja do wspomnień i relacji z działalności GOPR w Sudetach oraz obecnej sytuacji, wyposażenia i wyszkolenia ratowników.

W kolejnych dniach uczestnicy Festiwalu mieli okazję uczestniczyć w prelekcji i pokazie psów ratowniczych pt.: „Psi ratownicy i ich przewodnicy”, który przygotowała Podkomisja Psów Ratowniczych GOPR.

Psi Ratownicy: pokaz umiejętności, sposoby pracy z psami, żywienie, itp.:

Innym bardzo atrakcyjnym punktem Festiwalu przygotowanym przez ratowników Grupy Sudeckiej były warsztaty pt.: „Z ratownikami do jaskini”, gdzie uczestnicy mogli eksplorować korytarze jaskini w Rogóżce.

 

Innym praktycznym warsztatem prowadzonym przez naszych kolegów były warsztaty zatytułowane „Nawigacja w górach”, które były praktycznymi zajęciami z posługiwania się urządzeniami GPS.

Przez cały czas Festiwalu pod namiotem Fundacji GOPR odbywały się zajęcia z pierwszej pomocy, warsztaty dla dzieci „Z mapą w górach” i ciesząca się niezmiernym zainteresowaniem najmłodszej publiczności festiwalowej „ścianka wspinaczkowa”.

Z okazji 70 – lecia GOPR otwarta została wystawa przygotowana przez kol. Piotra Snopczyńskiego zatytułowana „Ratownicy w górach wysokich”.

Koordynacją wszystkich działań Fundacji GOPR w ramach Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady zajął się jej Prezes, kol. Roman Dziedzic. Działania ratowników Grupy Sudeckiej GOPR były koordynowane przez kol. Sławomira Parzonkę.

 

W imieniu Prezesa Fundacji oraz Naczelnika Grupy Sudeckiej GOPR dziękujemy wszystkim ratownikom zaangażowanym w pracach Akademii GOPR w czasie tej fantastycznej imprezy ludzi gór.

 

Tekst: Krzysztof Baldy | Zdjęcia: Jacek Malinowski i Sławomir Parzonka

Ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR

 


Za udostępnienie bogatego materiału składamy Autorom wpisu serdeczne podziękowania

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"