O WŁOS OD TRAGEDII – DRAMATYCZNE SCENY NA GROßGLOCKNER

źródło: http://www.tt.com/csp/cms/sites/dt.common.streams

O WŁOS OD TRAGEDII – DRAMATYCZNE SCENY NA GROßGLOCKNER

PODCZAS AKCJI RATUNKOWEJ ŚMIGŁOWIEC ZACZĄŁ WIROWAĆ I PRZEWRÓCIŁ SIĘ TUŻ NAD PRZEPAŚCIĄ

Helikopter został wezwany we wtorek (1.8.2017) około godziny 20:00 na Großglockner, w pobliżu Erzherzog-Johann-Hütte, do pacjenta z podejrzeniem zawału serca. Kiedy pacjent, lekarz pogotowia oraz ratownik medyczny byli już na pokładzie i pilot zaczął startować, helikopter dostał się – według pierwszych przypuszczeń – w silny wir powietrza, zaczął się kręcić, po czym uderzył o podłoże i przewrócił się tuż nad stromym urwiskiem.

Zbiegiem okoliczności, cała ta sytuacja została sfilmowana smartphonem przez znajdującego się w pobliżu turystę, a zamieszczone na YouTube video daje pełen obraz wydarzeń.

Nad znajdującymi się w helikopterze czuwały wszystkie dobre moce, duchy i anioły stróże, ponieważ (poza drobnymi skaleczeniami) nikomu nic się nie stało. Krótko po tym incydencie przyleciał inny helikopter, który pacjenta z zawałem serca przewiózł do szpitala w Lienz.

Erzherzog-Johann-Hütte jest najwyżej położonym schroniskiem Austrii. Lot helikoptera na tej wysokości ( 3.500 m) jest zawsze ryzykowny.  Ale: jest to już drugi wypadek tego samego pilota. 5 lat temu, w akcji ratunkowej prowadzonej przy pomocy helikoptera na Großvenediger, zginął policjant alpejski i ratownik górski – Franz Franzeskon. Prowadzone wtedy śledztwo zostało umorzone.

Jak do tej chwili stwierdzono, użyty przedwczoraj w akcji helikopter (maszyna amerykańskiej produkcji), był w nienagannym stanie technicznym.

Do czasu wyjaśnienia okoliczności wypadku, pilot został zawieszony w czynnościach.

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR