OBRYWY SKALNE I KAMIENNE LAWINY W ALPACH

foto przykładowe - źródło: Von Hadi - self-made by Hadi, Gemeinfrei, Link

OBRYWY SKALNE I KAMIENNE LAWINY W ALPACH

Mnożą się ostatnio w austriackich Alpach poważne wypadki, w tym niestety śmiertelne, spowodowane obrywami skał i kamiennymi lawinami.

Dziś, 25 lipca 2020,  obryw skały i kamienna lawina zeszły na dziewięcioosobową grupę wspinaczy, w skład której wchodziło czterech Niemców i pięciu Austriaków.  

Uderzony kamieniem niemiecki alpinista zginął na miejscu. Dwaj z jego towarzyszy wyszli z opresji cało i z lekkimi obrażeniami. Trzeci alpinista musiał zostać przetransportowany helikopterem do szpitala w Zams. Wypadek wydarzył się w Tyrolu, podczas schodzenia ze szczytu Schrankogel (Stubaier Alpen) na wysokości 3000 m.

Info: https://tirol.orf.at


Dwa tygodnie temu, 12 lipca, w Tennengebirge niedaleko Werfen (Salzburg) spadające kamienie zabiły 14-letniego chłopca. Turystę, który wraz z rodzicami szedł drogą z górnej stacji kolejki linowej w kierunku wejścia do Eisriesenwelt ( „Świat lodowych olbrzymów”).

Idący tą samą drogą inny chłopiec został poważnie ranny. „Świat lodowych olbrzymów”, to system największych na świecie, przepięknych, lodowych jaskiń. Jest to wspaniała atrakcja turystyczna, która przyciąga rocznie ca 160.000 odwiedzających.

foto-źródło: https://www.sn.at/wiki/images/7/71/Eisriesenwelt_Friggas_Schleier.jpg

Wypadek był wynikiem obluzowania się i spadku głazu o objętości kilku metrów sześciennych. Głaz spadł około 400 metrów w dół, rozbijając się na kamienie o wadze ca 25 kg. Kamienie spadły głównie na prowadzące niemal do wejścia do jaskini ochronne zadaszenie (zabezpieczenie lawinowe), ale niestety również na niewielki odcinek drogi, który nie jest zadaszony.

foto-źródło: By Suniltg at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

Jaskinia została zamknięta do odwołania.

https://salzburg.orf.at


 

Von SonicccgrazEigenes Werk, CC BY-SA 3.0, Link

10 lipca nastąpił obryw skał nad wąwozem o nazwie Bärenschützklamm w Styrii. Część skały rozbiła się w rejonie wysokiego wodospadu i uderzyła w znajdujący się poniżej szlak turystyczny i  drewniane schody. Trafieni zostali znajdujący się na szlaku turyści – dwie osoby zginęły na miejscu, a osiem zostało poważnie rannych.

Nieco później odnaleziono trzecią ofiarę – Słowaka studiującego w Grazu.

https://steiermark.orf.at/stories/3057017/

https://steiermark.orf.at/stories/3057304/

Bärenschützklamm został zamknięty do odwołania.

Akcja ratunkowa w Bärenschützklamm była dla ratowników górskich ze Styrii najbardziej dramatyczna tego lata.

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR