OLEK OSTROWSKI ZAGINĄŁ NA GASHERBRUM II

OLEK OSTROWSKI - RATOWNIK GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR - ZAGINĄŁ NA GASHERBRUM II

OLEK OSTROWSKI ZAGINĄŁ NA GASHERBRUM II

OLEK OSTROWSKI ZAGINĄŁ NA GASHERBRUM II

OLEK OSTROWSKI ZAGINĄŁ NA GASHERBRUM II

Z niepokojem śledzimy dziś wiadomości w polskich mediach. Nasz młody Kolega, ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Olek Ostrowski, zaginął podczas wycofywania się po nieudanej próbie ataku szczytowego na Gasherbrum II.

Jak podaje polska prasa, Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski (narciarz,fotograf) próbowali dokonać pierwszego polskiego zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika w Karakorum. W piątek podjęli decyzję o przerwaniu ataku szczytowego.
Wspinaczkę uniemożliwiały fatalne warunki pogodowe, a przede wszystkim głęboki śnieg. Wycofywali się zjeżdżając na nartach.

Olek Ostrowski zaginął na odcinku między obozami drugim, a pierwszym.

Piotr Śnigórski dotarł do bazy i zawiadomił o wypadku, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie akcji poszukiwawczej. W sobotę nie udało się wysłać śmigłowca z akcją ratunkową, ponieważ nie pozwalały na to złe warunki atmosferyczne i późna pora.

Inaczej przedstawia sprawę wysłania helikoptera redakcja Interii.

W udzielonym tej redakcji wywiadzie, Bartłomiej Dobroch, dziennikarz, alpinista i przewodnik tatrzański powiedział: „W akcji ratowniczej i poszukiwawczej bierze udział trzech pakistańskich wspinaczy. Jej przebiegu nie ułatwia opieszałość pakistańskich służb, które nie chciały wysłać śmigłowca na miejsce” – zaznacza Dobroch. ” Najpierw myśli się tam o zwrocie kosztów, a dopiero później o ratowaniu życia”
Link: http://fakty.interia.pl

W akcji poszukiwawczej biorą również udział Polacy.

Koordynatorką jest Kinga Baranowska, która 17 lipca zdobyła Gasherbrum.
Z bazy pod Broad Peak wyruszyli Dariusz Załuski i Andrzej Bargiel, który w sobotę jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z tej góry na nartach.
„Wiele wskazuje na to, że Olek Ostrowski wpadł do szczeliny” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Jerzy Natkański, kierownik kilku polskich wypraw himalajskich i Prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Jerzego Kukuczki.

Czekamy na dalsze wiadomości, oby pozytywne.


26 lipca 2015
Bargiel i Załuski już w bazie pod Gasherbrum II.
Ostrowskiego szukają między obozem drugim i pierwszym trzej pakistańscy tragarze wysokogórscy. Z powodu problemów z łącznością, na razie nie ma z nimi kontaktu. Efekty ich poszukiwań poznamy dopiero, gdy wrócą rano do bazy.
źródło: http://www.rmf24.pl


  • Jak podaje na swej stronie internetowej redakcja RMF FM – tragarze wysokogórscy, którzy wyruszyli na poszukiwania Olka Ostrowskiego na Gasherbrumie II, nie natrafili na żaden ślad Polaka. Dzisiaj – jak powiedziała reporterowi RMF FM Kinga Baranowska, która z bazy koordynuje akcję poszukiwawczą – ma zostać wydany oficjalny komunikat.

źródło:http://www.rmf24.pl

  • Himalaista Piotr Pustelnik w rozmowie z TVN24 powiedział, że trwająca akcja ratunkowa na zboczu Gasherbruma należy do bardzo trudnych: jest prowadzona na dużym terenie, w niepewnych warunkach pogodowych i z pomocą małej grupy ludzi.

Link: http://www.tvn24.pl

  • – Do końca trzeba mieć nadzieję – podkreślił w TVP Info alpinista/himalaista Leszek Cichy, mówiąc o zaginionym na zboczach Gaszerbrum II w Karakorum narciarzu i himalaiście Aleksandrze Ostrowskim. Jego zdaniem, jeśli nie odniósł zbyt poważnej kontuzji i udało mu się dodatkowo ubrać, wciąż są szanse, że zostanie odnaleziony żywy.

Tę nadzieję mamy wszyscy

Link: http://www.tvp.info


– Jeszcze nie mogę udzielić informacji, później zostanie wydany komunikat, na razie nie mogę rozmawiać – powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Kinga Baranowska, która opuszcza bazę pod Gasherbrumem II.
??????????
Link: http://www.polskieradio.pl


Aktualizacja: 27 lipca – godz: 21:15

To była lawina !

Meldunek na stronie Fakty Interia:  Hiszpanie schodzący z sąsiedniego szczytu, Gasherbruma I, poinformowali o tym, że masy śniegu zepchnęły Olka Ostrowskiego do szczeliny. Te doniesienia potwierdził Jerzy Natkański, prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

źródło informacji: http://fakty.interia.pl

Jerzy Natkański – prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki podał następujący komunikat:

„Po kontakcie z bazą pod Gasherbrumem II informuję, że dziś po godzinie 14. czasu polskiego, ekipa poszukująca Olka Ostrowskiego wróciła do bazy. Teren zaginięcia polskiego ski – alpinisty został przeszukany, niestety nie znaleziono jego śladów.  Ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe, akcja nie będzie kontynuowana.”

źródło: https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Wspierania-Alpinizmu-Polskiego-im-Jerzego-Kukuczki/175695782457649


Bliskim Olka Ostrowskiego, Jego Przyjaciołom i Kolegom z Grupy Bieszczadzkiej GOPR składamy szczere wyrazy współczucia.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR