PIĘKNA WIGILIA RATOWNIKÓW GRUPY WAŁBRZYSKO-KŁODZKIEJ GOPR

PIĘKNA WIGILIA RATOWNIKÓW GRUPY WAŁBRZYSKO-KŁODZKIEJ GOPR
©PIOTR SANDOMIERSKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

PIĘKNA WIGILIA RATOWNIKÓW GRUPY WAŁBRZYSKO-KŁODZKIEJ GOPR

PIĘKNA WIGILIA RATOWNIKÓW GRUPY WAŁBRZYSKO-KŁODZKIEJ GOPR

W niecodziennej scenerii średniowiecznych murów zakonnych Opactwa Cysterskiego w Henrykowie, ratownicy Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej spotkali się na Wigilii. Na terenie opactwa znajduje się Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które współpracuje z Grupą w zakresie kształcenia na kierunku ratowniczym. Jego wykładowca i zarazem Dolnośląski Duszpasterz Służb Ratowniczych – ksiądz Artur Szela był gospodarzem Wigilii. W czasie spotkania podpisane zostało również porozumienie o wsparciu finansowym Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej przez Park Narodowy Gór Stołowych. Za zgodą Autora zdjęć, Pana Piotra Sandomierskiego – ratownika Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej, publikujemy fotografie dokumentujące tę piękną uroczystość.

Panu Sandomierskiemu składamy serdeczne podziękowania !

 
Od Redakcji blogu:
 
Na początku lat 70 byliśmy na kursie lodowcowym w Dolomitach. Byliśmy tam pierwszą Grupą ratowników z tzw. „demoludów”. Towarzyszy kursowych miałem znakomitych. Na tym kursie nauczyłem się nie tylko podstaw ratownictwa na lodowcu, ale też zrozumiałem co znaczy pojęcie integracji ratowników; w stacji centralnej ratowników Val Gardena stały dwie skrzynki wódki, skrzynka wina i kilkanaście skrzynek piwa.
– Co z tym robicie?
– Widzisz, po każdej akcji ratunkowej czy szkoleniu, zasiadamy obowiązkowo przy stole albo ognisku i omawiamy wszystko to, co zdarzyło się w czasie naszej aktywności. Alkohol jest tutaj spoiwem. Bo integracja ratowników jest ponad wszystko. Ludzie, którzy znają dobrze góry nie zawsze dobrze znają siebie.
– Wierz mi ! – to pomaga!
Ta rozmowa z kierownikiem tyrolskich ratowników sprzed 40 lat, przypomniała mi się w czasie przeglądania zdjęć Kolegów z sąsiedniej Grupy. Zdjęcia kapitalnie oddają atmosferę tego spotkania. W warunkach i tradycjach polskich, tych spotkań integracyjnych mamy niewiele. Taką okazją jest na pewno Wigilia. Znakomicie zorganizowana i poprowadzona przez Kolegów z Grupy Wałbrzysko- Kłodzkiej.
Niech te zdjęcia będą potwierdzeniem tego co usłyszałem 40 lat temu w Południowym Tyrolu :
INTEGRACJA JEST NAJWAZNIEJSZA.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR