PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA

PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA
© ZARZĄD GŁÓWNY GOPR - ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA

PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA – rozmowa z Pawłem Koniecznym, Prezesem Zarządu Głównego GOPR i Prezesem Grupy Podhalańskiej GOPR.


W ostatnich dniach do GOPR przyszła wiadomość o bardzo owocnym spotkaniu w MSWiA w Warszawie. Możesz powiedzieć, co tak naprawdę tam się wydarzyło?

PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA
© ZARZĄD GŁÓWNY GOPR – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Rzeczywiście spotkanie w MSWiA w Warszawie, w którym uczestniczyłem wspólnie z Naczelnikiem GOPR Jerzym Siodłakiem oraz Kolegami z TOPR: Wiceprezesem Czesławem Ślimakiem i Naczelnikiem Janem Krzysztofem okazało się dla nas bardzo owocne, jeśli wręcz nie przełomowe. Po pierwsze, nasze Pogotowie już od lipca zostanie wzmocnione kadrowo dodatkowymi ośmioma etatami ratowniczymi. Ponadto od września ratownicy etatowi, a także – co warte podkreślenia – również pracownicy administracyjni, otrzymają podwyżki wynagrodzenia. Trzeba tu zaznaczyć, że nie są to deklaracje, ale ustalenia te przybrały postać podpisanego już aneksu do umowy, jaką mamy zawartą z MSWiA.

A co z ratownikami ochotnikami? Jako seniora bardzo zainteresowała mnie kwestia dodatku emerytalnego dla ratowników-emerytów.

To rzecz, która szczególnie mnie cieszy. Zgodnie z deklaracją Pana Ministra Mariusza Kamińskiego oraz Pana Ministra Macieja Wąsika ratownicy-seniorzy GOPR zostaną objęci takim samym systemem dodatków emerytalnych, jakie obecnie procedowane są w Sejmie dla druhów OSP. W uproszczeniu system ten ma wyglądać tak, że każdy ratownik, który jest już na emeryturze, ukończył 65 lat lub 60 lat jeśli mówimy o kobietach, a także przepracował społecznie w GOPR minimum 25 lat, otrzyma miesięczny dodatek do emerytury w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia.

To rzeczywiście wielki sukces. Czy wiadomo kiedy ten system zacznie obowiązywać?

Na dzisiaj jeszcze nie wiadomo. Obecnie w Sejmie trwa proces legislacyjny, który zmierza do przyjęcia ustawy regulującej te kwestie. Ponieważ dotyczące nas zapisy znajdują się w procedowanej ustawie o ochotniczych strażach pożarnych musimy czekać na jej uchwalenie. Wydaje się, że bezpiecznym terminem jest początek przyszłego roku, ale nie mogę zagwarantować, że wtedy wejdzie ona w życie.

A jak wyglądały negocjacje tych kwestii w MSWiA?

W zasadzie ciężko powiedzieć, że mówimy o klasycznych negocjacjach, jakie znam z mojego prywatnego funkcjonowania w biznesie. W większej mierze jest to efekt zintensyfikowania relacji w MSWiA, do jakiego dążyłem od ostatniego Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów GOPR w październiku zeszłego roku. Już kilka dni po nim wysłaliśmy prośbę o spotkanie, ponieważ chciałem po prostu przedstawić się i poznać ludzi, z którymi będę współpracował w Ministerstwie. Później kolejnych spotkań było jeszcze kilka i na każdym wprost komunikowaliśmy tematy dla nas istotne, ale nigdy w kontekście roszczeń z naszej strony. Przedstawialiśmy tylko i uzasadnialiśmy nasze słuszne potrzeby. Warto podkreślić, że zawsze spotykaliśmy się z otwartością i zrozumieniem zarówno Pana Ministra Macieja Wąsika oraz Pana Dyrektora Dariusza Nowaka, którzy zajmują się m.in. tematyką ratownictwa górskiego w ramach MSWiA.

A jak wyglądał finał tych rozmów?

PO OWOCNYM SPOTKANIU GOPR I TOPR W MSWiA
© ZARZĄD GŁÓWNY GOPR – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Szczerze powiedziawszy dla nas była to niespodzianka, bo nawet jadąc na spotkanie nie mieliśmy informacji, czego będzie ono dotyczyło. Jedynie po obecności w sali narad w MSWiA m.in. Pana Marszałka Marka Kuchcińskiego, Pani Poseł Anny Paluch z Krościenka nad Dunajcem oraz Pana Posła Kazimierza Matusznego z Żywiecczyzny, czyli Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego, a także po informacji, że w spotkaniu weźmie udział również Pan Minister Mariusz Kamiński, dało się wyczuć, że będzie ono ważne. I rzeczywiście już na początku Pan Minister przedstawił zgromadzonym w sali, jak korzystne decyzje dla naszego Pogotowia zostały podjęte. Mówiąc szczerze w pierwszej kolejności nie wiedzieliśmy co powiedzieć.

Czyli można powiedzieć, że nasza współpraca z MSWiA układa się teraz bardzo dobrze?

Tak, jest ona profesjonalna, a MSWiA dostrzega nasze uzasadnione potrzeby i reaguje na nie. Warto też podkreślić, że z faktu podpisania aneksów do umów z GOPR i TOPR nie zostało zrobione wydarzenie medialne. To świadczy, że po prostu uznano nasze postulaty za słuszne. Niemniej są jeszcze oczywiście tematy, o jakich nadal rozmawiamy z MSWiA. W szczególności, usprawnienie działania numeru 112 w kontekście wypadków w górach, gdyż zgłoszenia często nie są przekierowywane bezpośrednio do GOPR, oraz temat omijania przez dyrektorów niektórych parków narodowych obowiązku wsparcia GOPR kwotą 15% przychodów z biletów.

A zmieniając nieco temat, powiedz proszę, jak obecnie wygląda sytuacja w Zarządzie Głównym?

Moje spojrzenie może być subiektywne, ale wydaje mi się, że obecnie Zarząd Główny GOPR działa naprawdę sprawnie. Dodatkowo okres niepotrzebnych emocji mamy już szczęśliwie za sobą, dzięki czemu można skoncentrować się na pracy merytorycznej. W nieco ponad pół roku znowelizowaliśmy Regulamin Służby Górskiej i przyjęliśmy nowy Regulamin Przydziału Ekwipunku. Unormowane zostały relacje z Fundacją GOPR, trwa proces cyfryzacji naszego Stowarzyszenia, rozpoczęły się prace nad aplikacją Ratownik. Są oczywiście problemy, zwłaszcza na polu sponsorskim, ale i tutaj sukcesem jest zawarcie umowy z PZU na kolejne trzy lata, a nie jeden rok jak w ostatnim czasie. Zresztą jestem umiarkowanym optymistą, bo cały czas rozmawiamy z różnymi podmiotami. Podsumowując, ogólnie jest dobrze, ale do bardzo dobrze jeszcze sporo brakuje. Zresztą wkrótce poproszę wasz portal o umieszczenie dłuższego tekstu podsumowującego ostatniego miesiące.

Bardzo chętnie go umieścimy. Dziękuję bardzo za rozmowę i powodzenia w dalszych działaniach.

Dziękuję bardzo. Dużo zdrowia i do zobaczenia w górach.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR