POMOC Z NIEBA

Hercules - foto-źródło: https://en.m.wikipedia.org/wiki

POMOC Z NIEBA

300 km na północ od Yellowknife NT Canada, 27 grudnia 2023, lądujący na zaśnieżonym jeziorze samolot uległ poważnemu uszkodzeniu i nie był zdatny do dalszego lotu. Na pokładzie znajdowało się 8 osób oraz 2 pilotów.

2 osoby zostały poważnie ranne, reszta pasażerów nie odniosła obrażeń. Samolot był wyposażony w narty, był przystosowany do lądowania w warunkach zimowych Północnej Kanady. Pasażerowie to zespół do budowy drogi lodowej, tzw. „ice bridge” (most lodowy) z Yellowknife do północnych kopalń diamentów. 800 km z Yellowknife do kopalń. 80% drogi po lodzie.

Lokalizacja wydarzenia: Arktyka. Warunki extremalne, temperatura w granicach -30 °C i wiatr. O tej porze roku  panuje tu arktyczna noc. Samolot: dwusilnikowy Twin Otter „Northern Workhorse” (północny koń roboczy). Niezawodny.

zdjęcie poglądowe. Na zdjęciu De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. źródło: By Trevor MacInnis at English Wikipedia. – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org

Każdy samolot na Północy zaopatrzony jest w podstawowe, niezbędne wyposażenie pomocne w przetrwaniu. 6 osób znalazło schronienie w awaryjnym namiocie, a 4 osoby zabezpieczono w kadłubie samolotu. ET (emergency transmitter) radio awaryjne, nadało lokalizację do Centrali Ratownictwa.

Z odległego Winnipeg, około 800 km od miejsca zdarzenia,  wylecial czterosilnikowy Hercules, samolot wojskowy. Na pokładzie zespół ratowniczy oraz niezbędne wyposażenie ratownicze. Ogrzewane namioty, medykamenty, żywność.

Gdy Hercules dotarł do rozbitków, osłabł wiatr. Krążąc 600 m. przez 2 godziny, ponad lokalizacją rozbitków, w czterech lokalizacjach wystrzeliwał race. Oświetlił teren rozbitków. Na spadochronach opuszczono niezbędne środki ratownicze. Na spadochronie lądował medyk.

Rozbitków przetransportowano następnie do pobliskiej kopalni diamentów, a później do szpitala w Yellowknife. Jak podają komunikaty, wszyscy dochodzą do zdrowia.

Bez zawansowanego technologicznego wspomagania, natychmiastowa akcja ratownicza nie byłaby możliwa do zrealizowania.

Uznanie i podziękowanie dla ratujących. Najlepsze życzenia dla powracających do zdrowia.

Wiem, jak konieczna jest szybka pomoc. Ja też latam nad Północą – jako pasażer. Podczas lądowania na zaśnieżonym jeziorze zauważenie zaspy jest wprost niemożliwe.

 

Leon Urban

Calgary, 17 stycznia 2024

 

Avatar photo
O Leon Urban 18 artykułów
Dzieciństwo (szkoła podstawowa) spędził w Przesiece, Karkonosze. W latach 50 ubiegłego wieku był zawodnikiem "Stali". W latach 1962/1963 pracował jako ratownik sezonowy GOPR w Karkonoszach. Mieszka w Kanadzie.