PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979

PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979
© MACIEJ PIETROWICZ | RATOWNICTWO GÓRSKIE | TŁO: Eliane-Images auf Pixabay

PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979

PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979 – „ŚLADAMI UCZESTNIKÓW PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY W HIMALAJE”

Jak informowało już Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, podczas Przeglądu Filmów im. Wandy Rutkiewicz Online odbędzie się premiera książki autorstwa Macieja Jerzego Pietrowicza.

Książkę „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje” można zamówić już teraz klikając na adres: https://sladamiuczestnikow.pl/ Wysyłka nastąpi po oficjalnej premierze.

Przypomnijmy, że Autor jest synem Jerzego Pietrowicza, uczestnika Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurna South w roku 1979. Jerzy Pietrowicz był ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR.

PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979
© MACIEJ PIETROWICZ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

Książkę „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje”czytał już nasz Redaktor Naczelny, który w mini-recenzji pisze:

Wyprawa jeleniogórska na Annapurnę Południową w 1979 roku była naturalnym etapem aktywności członków Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Jednocześnie sprawdzianem możliwości organizacyjnych nie tylko Klubu, ale całej ówczesnej społeczności miasta, entuzjastycznie sprzyjającej poczynaniom karkonoskich wspinaczy.

Jak wiadomo, z takim trudem zorganizowana wyprawa wprawdzie zakończyła się sukcesem, jednak tragedia, która wydarzyła się w czasie jej trwania, dokonania te przekreśliła.

Po burzliwych i bardzo nieprzychylnych reakcjach medialnych, pamięć o wyprawie zniknęła na 40 lat.

Dziś, pamięć o tamtych latach i działaniach jeleniogórzan została przywrócona w postaci książki, która na pewno przyciągnie interesujących się wyprawami i górami najwyższymi nietypowym układem: wspomnień Ojca Autora znalezionych po latach na strychu, przeplatanych relacją z podróży po 40 latach do zapomnianej bazy pod Annapurną. Do tego dochodzą zdjęcia i ciekawy układ graficzny wydawnictwa.

Pisany „na gorąco” przez Jerzego Pietrowicza dziennik, jest fantastycznym materiałem faktograficznym obrazującym minione lata polskiego himalaizmu. Pokazuje, z jaką determinacją ludzie pokroju Jurka dążyli ad astra.

Nie wszyscy chcieli o tym pisać. W tamtych warunkach i tamtej atmosferze było to wyzwaniem.

Jedno jest pewne: w literaturze górskiej pojawiła się nowa, interesująca pozycja, która nie tylko jest świadectwem tamtych poczynań, ale też odpowiedzią na trudne pytania, dotyczące wyprawy na Annapurnę Południową w roku 1979.

MARIAN SAJNOG

 

Do przeczytania książki zachęcają także znane postacie górskiego świata:

PREMIERA KSIĄŻKI O WYPRAWIE ANNAPURNA SOUTH 1979
© MACIEJ PIETROWICZ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 


Autorowi książki „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje” życzymy wielu Czytelników i powodzenia podczas premiery w Muzeum Sportu i Turystyki.

 

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"