PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA NA ŚNIEŻCE

PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

„Czterdzieści lat jak jeden dzień” przemknęło od dnia, kiedy na zebraniu Zarządu Koła Przewodników Jeleniogórskich Jurek Pokój  zaproponował: „ z okazji trzeciego stulecia kaplicy na Śnieżce – 10 sierpnia 1981 – zawiesimy tablicę pamiątkową od przewodników, i dzień ten  powinien być dniem przewodnika górskiego”.

PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

Pomysł Jurka został przyjęty, przez niektórych sceptycznie. Bo, stan wojenny, bo… 

Pamiętam ten dzień; pierwsza msza na Śnieżce, wojska było więcej  niż przewodników. Udało się.  Potem kolejne lata przynosiły nowe wyzwania. Do świętowania dołączyli turyści, potem leśnicy i pracownicy KPN. Oczywiście, niejako automatycznie ratownicy górscy, wspinacze i zatwardziali wędrowcy, miłośnicy Karkonoszy.

Dołączyli też Czesi z prezydentem Vaclavem Klausem. Prezydent Klaus został honorowym przewodnikiem. Dostał od nas odznakę i przewodnicki polar. Trzeba tu podkreślić, że prezydent Klaus zawsze przychodzi na Święto pieszo, i tylko z jednym ochroniarzem. Z prezydentów polskich, tylko raz na górę wszedł prezydent Komorowski. 

10 sierpnia jest przede wszystkim dniem religijnym, dniem św. Wawrzyńca, któremu poświęcona jest kaplica na szczycie. Celebrowane msze przez biskupów polskich i czeskich dla wiernych, na tej wysokości i w tej scenerii, są przeżyciem wyjątkowym.

PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

PRZEWODNICKIE ŚWIĘTO

Kapryśna pogodowo góra tym razem była łaskawa. Spotkanie ludzi gór było wyjątkowo udane. Tym bardziej, że schodzących na dół przewodników częstowano w schroniskach nie tylko gorącym gulaszem i bigosem.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR