PRZEŻYŁ 800 M UPADEK SPOD SZCZYTU SONNBLICK

PRZEŻYŁ 800 M UPADEK SPOD SZCZYTU SONNBLICK
źródło: Von Hapi74 - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, Link

PRZEŻYŁ 800 M UPADEK SPOD SZCZYTU SONNBLICK

Kiedy przeczytałam meldunek o tym nieprawdopodobnym wypadku, przypomniała mi się modlitwa dla małych dzieci, która po polsku zaczyna się od słów:
Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy…
Po niemiecku dzieci mówią:
Heiliger Schutzengel mein, lass mich dir empfohlen sein. Steh in jeder Not mir bei…

Niemieckojęzyczny Anioł Stróż zmobilizował najwyraźniej całą armię aniołów, które uchroniły przed śmiercią 38-letniego wspinacza ze Styrii. Austriackie media nie zawahały się użyć sformułowania:

TAUSEND SCHUTZENGEL AM WERK (pracowało tysiąc Aniołów Stróżów)

W miniony poniedziałek, 9 maja b.r. wspominany alpinista wraz z towarzyszem, wspinali się na Sonnblick (Wysokie Taury na granicy Salzburga i Karyntii) i zamierzali osiągnąć znajdujące się na szczycie góry (3.105 m) obserwatorium meteorologiczne.

Na wysokości ca. 3.050 m, wspinacz najprawdopodobniej poślizgnął się lub potknął jednym z raków, i w konsekwencji spadł (zjechał) rynną ściany północnej do stóp ściany na wysokość 2.250 m, odnosząc ciężkie obrażenia nóg i twarzy. Był jednak przytomny, jak stwierdził później zespół helikoptera ratunkowego. Ponieważ wiał bardzo silny wiatr, użycie helikoptera stało pod dużym znakiem zapytania. Niezwykle trudnym było wydobycie poszkodowanego z bardzo stromej ściany i transport na podwieszonej pod śmigłowcem linie.
Zaalarmowani ratownicy górscy (Bergrettung Rauris) czekali u stóp masywu Sonnblick i byli – gdyby okazało się, że użycie helikoptera jest niemożliwe – przygotowani do wyruszenia po poszkodowanego i pokonania stromizny na nartach skiturowych.

Niebepieczny zazwyczaj, mokry i ciężki, ale miękki śnieg, okazał się dla poszkodowanego alpinisty najwyraźniej przychylny. Wspinacz przeżył.

Gdyby powierzchnia była zamarznięta…, lepiej sobie nie wyobrażać.


W oparciu o informację Österreichischer Bergrettungsdienst Bundesverband

Anna Kokesch „Antenka”

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR