PSY PRACUJĄCE W POLSKICH SŁUŻBACH RATOWNICZYCH I MUNDUROWYCH

PSY PRACUJĄCE W POLSKICH SŁUŻBACH RATOWNICZYCH I MUNDUROWYCH
© ANNA KOKESCH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

PSY PRACUJĄCE W POLSKICH SŁUŻBACH RATOWNICZYCH I MUNDUROWYCH

PSY PRACUJĄCE W POLSKICH SŁUŻBACH RATOWNICZYCH I MUNDUROWYCH

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego.

Z tej okazji, w środę 25 kwietnia b.r., w  Centrum Prasowym PAP w Warszawie, odbyła się konferencja oraz prezentacja raportu zatytułowanego: „Psy pracujące w polskich służbach ratowniczych i mundurowych”. Organizatorem konferencji była Firma Royal Canin – dostawca  wysokiej jakości karmy dla psów. Dyrektor ds. korporacyjnych Firmy, Pan Radek Popiel prowadził konferencję, do udziału w której została zaproszona również redakcja naszego blogu i Magazynu Ratownictwo Górskie.

Blisko 2000 rzeszę psów pracujących w polskich służbach ratowniczych i mundurowych reprezentowały na sali konferencyjnej trzy sympatyczne i nadzwyczaj grzeczne pieski towarzyszące swym opiekunom.

W służbach mundurowych w Polsce pracuje 1771 psów, w służbach ratowniczych 184.

Pogotowie Górskie w Polsce ma do dypozycji 26 psów, w tym:

GOPR – 20 psów wyszkolonych do pracy w akcjach gruzowiskowych i lawinowych

TOPR – 6 psów do pracy w akcjach lawinowych.

Zakres „obowiązków służbowych” i specjalizacji psów szkolonych w Polsce do współpracy z człowiekiem jest niebanalny i przedstawia się następująco:

  • Ratownictwo: poszukiwanie ludzi w terenie, na gruzowiskach, na lawiniskach
  • Tropienie
  • Wyszukiwanie wybranych substancji, przedmiotów i materiałów wybuchowych
  • Patrolowanie, obrona, ( psy bojowe)

O wyszkoleniu i pracy psa w służbie górskiej, o dniu codziennym, o relacji pies-opiekun mówił bardzo interesująco i treściwie Grzegorz Kubicki – ratownik TOPR i przewodnik psa lawinowego rasy Border collie.

Wielka szkoda, że Pan Kubicki był jedynym ratownikiem górskim obecnym na konferencji.

 

 

Jak wygląda praca psa w ratownictwie wodnym? Ten temat przedstawił Pan Paweł Błasiak, Wiceprezes Zarządu WOPR. Czy wiedzieliście, że pies – ratownik wodny potrafi bacznie obserwować otoczenie i informować swego opiekuna o zachowaniu wskazującym na zagrożenie życia wśród przebywających w wodzie osób?

Dominującą rasą wśród psów na służbie są owczarki niemieckie, które stanowią ponad połowę wszystkich zwierząt. Inne popularne rasy, to: owczarki belgijskie, labrador retrievery, golden retrievery oraz owczarki holenderskie.

Nie wszystkie psy nadają się do wymienionych wyżej prac, a te które zostaną wybrane, czeka dość długa edukacja i seria egzaminów. Temat przedstawił zebranym Pan Krzysztof Gruca – instruktor szkolenia psów ratowniczych (Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie).

Wszystkie psy pełniące służbę są regularnie badane przez lekarzy weterynarii i poddawane profilaktycznym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym, w tym wściekliźnie. Ten temat, w bardzo przystępny sposób przedstawiła Pani Violetta Olender – lekarz weterynarii, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja zorganizowana była znakomicie. Zdziwiło mnie tylko, że „z sali” nie zadawano żadnych pytań, a  – po zakończonym spotkaniu – Osoby wyżej wymienione były oblegane wyłącznie przez przedstawicieli Mediów.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR