RATOWNICY GRUPY KRYNICKIEJ GOPR W ALPACH ÖTZTALSKICH

RATOWNICY GRUPY KRYNICKIEJ GOPR W ALPACH ÖTZTALSKICH

RATOWNICY GRUPY KRYNICKIEJ GOPR W ALPACH ÖTZTALSKICH

W dniach 8 do 17 kwietnia 2016 odbyła się wyprawa ratowników Grupy Krynickiej GOPR z grupy skitour w rejon Alp Ötztalskich.

W ramach wyprawy uczestnicy operowali w wysokogórskim terenie alpejskim przez 8 dni, z których większość przypadało na okres pięknej słonecznej pogody.
Bazą do działań było Maso Corto, z którego uczestnicy podejmowali wędrówki na okoliczne szczyty. Warunki śniegowe dopisały.

Pobyt rozpoczął się od dnia szkoleniowego u podnóża szczytu Saldur (3433 m npm) w trakcie którego uczestnicy doskonalili poruszanie się przy użyciu raków i czekana, zakładanie stanowisk ewakuacyjnych umożliwiających wydostanie się ze szczeliny w lodowcu a także poszukiwania z użyciem detektorów lawinowych.
W ciągu kolejnych dni podejmowali liczne wyprawy skituorowe na następujące szczyty:
–  Saldur (3433 m npm)
– „Ötziego” ( Similaun w pobliżu przełęczy Tisenjoch ) do pomnika (3210 m npm) przez Hochjochferner
–  Grawand (3251 m npm)
– Weißkugel (3740 m npm), szczytu tego nie udało się niestety zdobyć z powodu załamania pogody, pomimo tego iż do szczytu brakło zaledwie 400 metrów przewyższenia.
Wyprawy obejmowały poruszanie się w terenie eksponowanym, przemierzanie lodowców, a zatem wymagały korzystania ze specjalistycznego sprzętu (raki, czekan, liny, uprzęże).
Pobyt w rejonie Maso Corto umożliwił należyte przygotowanie kondycyjne koledze Jakubowi Przystasiowi, startującemu w dniu 16 kwietnia w maratonie ÖTZI ALPIN MARATHON w ramach zespołu „Skirent Maso Corto Bike Point Zakopane” w składzie:
Jakub Gąsior – rower, Marcin Rzeszótko – bieg, Jakub Przystaś – narty skitour.

W wyjeździe uczestniczyli Marek Kotarba, Marcin Nowak, Roman Hasior, Tomasz Kościsz, Maciej Janiszewski, Jakub Przystaś, Daniel Urbański i Marcin Deja.

Podziękowania dla Naczelnika Michała Słabonia za zorganizowanie wyprawy, dla Marka Kotarby za przygotowanie planów wycieczek oraz prowadzone prezentacje.


Kolegom z Grupy Krynickiej GOPR bardzo dziękujemy za udostępniony tekst i zdjęcia !!!

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"