RATUJEMY RAZEM – WSPÓLNY TRENING

RATUJEMY RAZEM - WSPÓLNY TRENING

 RATUJEMY RAZEM – WSPÓLNY TRENING

RATUJEMY RAZEM - WSPÓLNY TRENING

RATUJEMY RAZEM – to program czeskich i polskich ratowników górskich z Karkonoszy.

Przynależność do Unii Europejskiej zniosła granicę, a co za tym idzie zwiększył się „przepływ” turystów. Ratownictwo górskie stało się bardziej karkonoskie, a nie tylko polskie lub czeskie. Wprawdzie we wspólnej, bo przecież 70 letniej historii współpracowaliśmy ze sobą, ale rzadko ratowaliśmy razem. Nowe uwarunkowania stawiają przed ratownikami nowe wyzwania.

Dlatego realizacja programu RATUJEMY RAZEM jest na czasie i ma na celu, jak powiedział Szef Szkolenia Grupy Karkonoskiej GOPR, Jacek Kieżuń: 

„poznanie wzajemnych metod ratowania, użycia podobnego sprzętu, nauczenia się szybkiego wspólnego działania szczególnie w akcjach zmasowanych akcji ratunkowych np., takich jak ewakuacja z kolei linowych, gdzie czas ma decydujące znaczenie”.  

Zgrupowani  w schronisku Strzecha Akademicka ratownicy, po 10 z każdej ze stron, pod okiem czterech instruktorów ćwiczyli na udostępnionym przez Ski Arena Karpacz  zimowym wyciągu narciarskim.

Pracowity weekend ratowników był pierwszą edycją programu RATUJEMY RAZEM. Kolejna odbędzie się w lutym przyszłego roku i będzie dotyczyła ratownictwa ścianowego w warunkach zimowych.

Ratownictwo górskie w Karkonoszach, zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej musi być w ciągłej gotowości. W dzisiejszych czasach nie ma, jak się kiedyś mówiło, sezonów martwych. Ilość wędrujących turystów po Karkonoszach w ostatni weekend była ekstremalna. Zatem ścisła współpraca HS i GOPR jest koniecznością.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR