ROK GENERAŁA ZARUSKIEGO

© WIKTOR NAJDER | RATOWNICTWO GÓRSKIE

ROK GENERAŁA ZARUSKIEGO

Pisaliśmy o tym na naszym blogu, pisaliśmy również, że miasto Gdańsk  wyremontowało znaleziony gdzieś w krzakach niszczejący jacht, zamówiony jeszcze przed wojną przez generała w Szwecji.( https://ratownictwogorskie.eu/rok-2017-rokiem-gen-mariusza-zaruskiego/)

Zamówiono jachtów dziesięć. Do Polski dotarł tylko jeden. Ostał się dzięki  zapaleńcom i Władzom Gdańska. Od podniesienia bandery na jachcie minęło pięć lat. Napisaliśmy  wtedy na naszym blogu, że jest to najwspanialszy pomnik jaki można było generałowi Zaruskiemu postawić (https://ratownictwogorskie.eu/pomnik-generala/ )

Wtedy też powstał pomysł uruchomienia programu; POZNAJ GÓRY-POZNAJ MORZE. Program gdzieś po drodze padł, a jacht pracowicie szkoli młodzież i jest wspaniałą wizytówką równie wspaniałego miasta.

Nasza wizyta na jachcie miała podwójny charakter: uczczenia 150-rocznicy urodzin generała  i  próby wskrzeszenia programu, nad którym razem z  kpt. Jurkiem Jaszczukiem i kpt. Piotrem Królakiem pracowaliśmy.  Pomyślne  rozmowy z przedstawicielami  Armatora   zakończył rejs „pod pełnymi żaglami”.  Zdjęcia z rejsu prezentuje Wiktor Najder – nasz wieloletni ratownik  mieszkający w Toruniu.

foto-01

Zdjęcie 1 z 24

Mamy nadzieję,  że program, który musimy dopracować i uaktualnić, pozwoli Młodzieży  Dolnośląskiej poznać morze i jego twarde prawa, a Młodzieży  Wybrzeża – góry.

Bo – i w górach, i w morzu – widział ten przez lata niedoceniany Człowiek, środek wychowania Polaków:

„żeby byli twardzi jak skała i dusze mieli czyste jak morze”.

Ten krótki rejs,  być może z braku wiatru niezbyt udany, pokazał nam jakie ogromne możliwości wychowawczo- edukacyjne  są zgromadzone na pokładzie tego pięknego  żaglowca.  Za tak sympatyczne przyjęcie nie dziękujemy – żeby nie zapeszyć. Było fantastycznie. A zupa gulaszowa!!!

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR