SEMINARIUM W BUKOWCU

50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

SEMINARIUM W BUKOWCU

Seminarium w Bukowcu.

Zorganizowane przez Grupę Karkonoską GOPR, Związek Gmin Karkonoskich i Karkonoski Park Narodowy seminarium z okazji 50-lecia lawiny w Białym Jarze zgromadziło 200 słuchaczy; ratowników, przewodników , turystów i uczestników tamtej akcji ratunkowej.

Seminarium towarzyszyła wystawa starych fotografii i starego sprzętu używanego w czasie akcji ratunkowej.  Było to ciekawe spotkanie naukowców, ratowników i przewodników. Tematy wystąpień poszczególnych prelegentów dały kompletną wiedzę o tym bardzo niebezpiecznym miejscu w Karkonoszach. Wszystkie znakomite wystąpienia poparte materiałami wizualnymi w postaci prezentacji pokazały, że w ciągu tych lat od tragedii nastąpił ogromny postęp nie tylko w dziedzinie ratownictwa, ale też niebotyczny w zakresie przekazywania wiedzy.

Pewien niedosyt odczuli uczestnicy w czasie spotkania z biorącymi udział w akcji ratunkowej, lawina 68. Przed rozpoczęciem seminarium uczestnicy otrzymali „Zeszyt historyczny- lawina 68” – pod redakcją Krzysztofa Tęczy – prezesa Oddziału Sudety Zachodnie PTTK i jednocześnie kierownika pracowni krajoznawczej przy Związku Gmin Karkonoskich. Kolejny zeszyt  materiałami seminaryjnymi zostanie zredagowany w najbliższym czasie. Rocznicę tej koszmarnej tragedii organizatorzy chcą dodatkowo uczcić odbudową, może nie w pierwotnej postaci, pomnika ku czci ofiar lawiny, zmiecionego przez kolejną wielką lawinę w 1974 roku. Planuje się wykorzystanie jednego z fragmentów starego pomnika.

Obelisk poświęcony ofiarom lawin karkonoskich zostanie odsłonięty 10 sierpnia w czasie tradycyjnych już obchodów dnia ludzi gór.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR