STANISŁAW MAKSYMOWICZ NIE ŻYJE

STANISŁAW MAKSYMOWICZ NIE ŻYJE
© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

STANISŁAW MAKSYMOWICZ NIE ŻYJE

Pierwszego kwietnia zmarł Stanisław Maksymowicz, znany i legendarny pilot, instruktor samolotowy, szybowcowy. Wieloletni Kierownik  Wydziału Teorii i Metodyki Spadochroniarstwa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Taką wiadomość podały media związane z lotnictwem oraz AWF we Wrocławiu. W szerokim opisie bogatej lotniczej działalności Staszka zabrakło informacji, że poza Jego lotniczą pasją były jeszcze góry, a w nich ratownictwo górskie.

Staszka poznałem bliżej w czasie nauki na wrocławskim AWF-ie, gdzie prowadził obozy specjalizacji narciarskiej. Był nie tylko znakomitym pilotem, ale też świetnym instruktorem narciarskim. Z ratownictwem górskim związał się w roku 1951, po kursie na Strzesze Akademickiej. Kurs ten zorganizował TOPR.  

Zdjęcia udostępnione przez Pana Mieczysława Przybylskiego, pilota, byłego Kierownika Zespołu Lotnictwa Sanitarnego we Wrocławiu. Bardzo dziękujemy!

Nieprawdopodobnie dynamiczny, we wszystkim co robił budził powszechną sympatię. Po podziale Grupy Sudeckiej przeszedł do Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. Wszechstronność Staszka nie ograniczała się tylko do Jego działalności zawodowej. Znany był z „wynalazków” i „ciągłego ulepszania Świata”. Przy tym gawędziarz, którego można było słuchać bez końca.

Odszedł jeden z pierwszych ratowników górskich naszych sudeckich Gór. Wilnianin z urodzenia, z wyboru życiowego – Dolnoślązak. Pozostawił po sobie nie tylko legendę lotniczych wyczynów – ponoć przelot pod mostem Grunwaldzkim – ale też naszą wieczną sympatię. Jego studentów i  ratowników górskich.

Cześć Jego Pamięci!


Bliskim Stanisława Maksymowicza składamy tą drogą wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 285 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR