STROME POLA ŚNIEŻNE – OSTRZEŻENIE

STROME POLA ŚNIEŻNE - OSTRZEŻENIE
foto-źródło: Bild von Наталья Коллегова auf Pixabay

STROME POLA ŚNIEŻNE – OSTRZEŻENIE 

Alpejscy ratownicy górscy ostrzegają przed poważnymi wypadkami w górach, ponieważ ze względu na świeży śnieg warunki w górach wysokich są niebezpieczne. Zaledwie kilka dni temu 64-letni turysta stracił życie po poślizgnięciu się na zaśnieżonej górskiej ścieżce.

W ciągu dnia śnieg się topi, a w nocy na stromych zboczach ponownie zamarza i sprawia, że ​​ścieżki stają się niebezpieczne. Zaledwie od początku lipca b.r. salzburska górska służba ratownicza zanotowała ponad 170 akcji ratunkowych.

Północne zbocza są już częściowo pokryte śniegiem i oblodzone.

Podobnie sytuacja wygląda w sąsiedniej Bawarii. Ratownicy górscy z Berchtesgaden przeprowadzili w ciągu minionego tygodnia 18 akcji ratunkowych. Również tam, piękna pogoda późnego lata przyciąga w góry szczególnie dużą liczbę osób.

Niektóre z północnych stoków są już całkowicie pokryte śniegiem. Jeśli rano turyści wyruszają w trasę, napotykają pola śnieżne, które mogą być twarde jak skała. Dochodzi do poślizgnięć i upadków z poważnymi lub śmiertelnymi obrażeniami.

Na śnieżnych polach raki są obowiązkowe!

Każdy, kto musi przemierzać pola śnieżne, powinien o tej porze roku mieć zawsze raki.

„Kiedy wieczna zmarzlina zaczyna topnieć, góry stają się coraz bardziej niestabilne. Kiedyś skały w okolicy szczytu doskonale się trzymały. Teraz stają się tak niestabilne, że częściowo się rozpadają. Często dochodzi do oberwania skały nawet bez zbytniego jej obciążenia. Szczególnie niebezpieczne są zwisające skały. I nie pomoże tu żaden sprzęt, choćby nie wiem jak dobry.

Należy przede wszystkim być bardzo ostrożnym” – mówi szef salzburskich ratowników górskich.


źródło informacji: https://salzburg.orf.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR