SZEŚCIU WSPANIAŁYCH

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

SZEŚCIU WSPANIAŁYCH

Jak to dobrze przejrzeć czasem posiadane archiwa!
Kiedy zobaczyłam to zdjęcie, które w swych zbiorach odnalazł przypadkowo Kolega Marian Sajnog, aż zakrzyknęłam z zachwytu.

Sześć wspaniałych postaci, wspaniałych ludzi, sześć legend. Na jednej fotografii!

Starsi Koledzy z pewnością natychmiast rozpoznają wszystkie osoby na zdjęciu, młodszym z przyjemnością je przedstawiamy, lub….przypominamy.

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

1. Pierwszy z lewej, w ciemnych okularach, to Marian Tadeusz Bielecki, wieloletni Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR i jej Organizator. W marcu zeszłego roku musieliśmy M.T. Bieleckiego z wielkim żalem pożegnać.

2. Drugi z lewej, w góralskim stroju, piękna, i to nie tylko wizualnie, postać Tadeusza Gąsienicy-Giewonta. Przedwczoraj, 29 maja 2016 roku, Pan Tadeusz skończyłby 101 lat! Przeprowadzony z nim swego czasu wywiad zamieszczony został na naszym blogu pod adresem:

3. Nieco na drugim planie widzimy dr Jerzego Hajdukiewicza.

4. W środku, z ciupagą w ręku, stoi Ludwig Gramminger. Pionier ratownictwa górskiego w Bawarii, należał do elity niemieckich wspinaczy. Twórca zestawu alpejskiego, który został nazwany imieniem wynalazcy. Ludwig „Wiggerl” Gramminger był wielkim przyjacielem ratowników polskich.
Zestaw Grammingera służył ratownikom górskim przez wiele lat. Zdjęcie przedstawiające zestaw alpejski, oraz użycie tegoż w akcjach ratunkowych opisał wiele lat temu Eugeniusz Strzeboński, a artykuł jego autorstwa znajduje się również na naszym blogu.

5. Drugi z prawej, to słynny tatrzański przewodnik i ratownik, Jan Gąsienica Tomków. Opis jednej z najbardziej znanych akcji z Jego udziałem zamieściliśmy na naszym blogu: AKCJA NA ZWIERÓWCE – 75 ROCZNICA WYPRAWY

6. Pierwszy z prawej, to Jerzy Ustupski. Narciarz, wioślarz, olimpijczyk ( brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, rok 1936), działacz sportowy, taternik i ratownik górski. Długoletni Prezes Zarządu Głównego GOPR (1953- 1974)

Zdjęcie, które wykonał Kolega Marian Sajnog podczas wizyty Ludwiga Grammingera w Zakopanem w roku 1974, ma ogromną historyczną wartość, ale i zmusza do zadumy nad mijającym czasem. Przywołuje wspomnienia o ludziach, których już nie ma. O ludziach, których ciężka, pionierska praca doprowadziła do powstania i rozwoju ratownictwa górskiego w Polsce.

O ludziach, których zapomnieć nam nie wolno.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR