SZKOLENIE ŚMIGŁOWCOWE GOPR & LPR

SZKOLENIE ŚMIGŁOWCOWE GOPR & LPR
© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

SZKOLENIE ŚMIGŁOWCOWE GOPR & LPR

28.09. – 03.10.2014

Ratownik śmigłowcowy!! Przez kilka godzin miałem okazję obserwować, jak na Górze Szybowcowej koło Jeleniej Góry ćwiczyli nasi ratownicy. Szkolenie Centralne zgromadziło ratowników z czterech Grup Regionalnych.

Przy okazji szkolenia ratowników górskich szkolili się tez piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – było ich 13. Było to szkolenie niezwykle pracowite bo pogoda nie rozpieszczała, a program szkolenia bogaty; podejmowanie rannego w trudnym skalnym terenie, transport na linie, zjazdy itp. Tego typu ratownictwo wymaga od ratowników i pilotów-koncentracji, uwagi i współpracy.
Obserwując ćwiczenia nie mogłem uniknąć pewnych refleksji; jak pozytywną drogę przeszło ratownictwo górskie. Przypomniałem sobie mój pierwszy lot trzęsącym się śmigłowcem SM-1. Późniejsze loty Mi-2 wydawały się luksusem…
No tak! Ale to było dawno temu.

Szkoleniem śmigłowcowym, kierował szef podkomisji śmigłowcowej – Edmund Górny, starszy instruktor ratownictwa górskiego, Szef Szkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR.

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Popularny Mundek kieruje podkomisją od dwudziestu lat i jak widać skutecznie przyczynia się do jej rozwoju.
W szkoleniu wzięło udział 60 ratowników z Grup: Karkonoskiej, Wałbrzysko-Kłodzkiej, Beskidzkiej i Podhalańskiej. Głównym tematem szkolenia była specjalizacja do śmigłowca EC 133 LPR. Mundkowi pomagali instruktorzy: Jacek Kieżuń i Mariusz Rzepecki.

 

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR