SZPAK ODLECIAŁ

SZPAK ODLECIAŁ
FOTO – ZA ZGODĄ AUTORA: © DANIEL ANTOSIK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

SZPAK ODLECIAŁ

ZMARŁ ANDRZEJ SZPAK – FOTOGRAF, DZIENNIKARZ, REPORTER.

Nie był ratownikiem, ani przewodnikiem górskim. Pochodził z Wrocławia, a był nasz, karkonoski. Wlepiony w nasz cudowny Region każdego dnia rejestrował dla Telewizji i innych mediów nasze codzienne życie.

Andrzej Szpak w swojej reporterskiej pogoni był nienasycony. Ciągnęło Go w góry. Kamerą i aparatem potrafił w szczególny sposób je rysować. Trudno dzisiaj precyzyjnie określić kiedy Szpak związał się z naszą karkonoską Grupą. Wydaje mi się, że był zawsze.

Jurek Pokój, w tamtych latach naczelnik, dał Mu nasz goprowski radiotelefon. Od tego czasu Andrzej był stałym kronikarzem naszych działań ratowniczych w górach. Każdych, tych najtrudniejszych też. Bywało często tak, że na miejscu zbiórki ratowników Andrzej z kamerą był pierwszy. Nie, nie było dla Niego barier. Obładowany ciężką kamerą i innym reporterskim sprzętem, działał w każdym, nawet najbardziej eksponowanym terenie. Był z nami w czasie szkoleń, akcji ratowniczych i kiedy świętowaliśmy nasze ratownicze górskie dni.

Podziwiałem z jaką konsekwencją zaopatrzył się w sprzęt, poznawał tajniki auto-asekuracji, uczył się jazdy samochodem terenowym, poznawał góry. Efektem ciężkiej pracy Andrzeja był znakomicie zrobiony film z okazji 60-lecia naszej Grupy. W czasie ostatniej naszej rozmowy namawiałem Andrzeja na kolejny film z okazji 70- lecia. „Materiału mam mnóstwo, jak los pozwoli to bardzo chętnie”. Los nie pozwolił. 

Cześć Twej Pamięci, Szpaku. Będziemy o Tobie zawsze pamiętali.  


Rodzinie i Bliskim Andrzeja Szpaka składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

 

Autorowi portretowego zdjęcia Andrzeja Szpaka – Panu Danielowi Antosikowi, dziękujemy za udzieloną zgodę na użycie fotografii.

Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR