TRAGEDIA W ALPACH SZWAJCARSKICH

Von Ch-info.ch - Eigenes Werk, CC BY 3.0, Link

TRAGEDIA W ALPACH SZWAJCARSKICH

TRAGEDIA W ALPACH SZWAJCARSKICH

Co najmniej pięć osób zginęło w Alpach szwajcarskich po załamaniu pogody i spędzeniu nocy pod gołym niebem.

14 skiturowców z przewodnikiem, podzielonych na dwie grupy w skład których wchodzili Włosi, Francuzi, Niemcy, Bułgarzy (?) odbywali w niedzielę (29.4.) wycieczkę z Chamonix (Francja) do szwajcarskiego Zermatt, klasycznym 180-kilometrowym szlakiem wzdłuż włoskiej granicy. Trasa ta prowadzi przez góry i lodowce na wysokości od 2450 do 3560 metrów, a jej przejście trwa sześć dni.

Zaskoczeni przez burzę, wiatr i śnieg,  musieli spędzić noc na wolnym powietrzu na wysokości 3.270 m. W poniedziałek (30.4.)  rano, wezwanie o pomoc otrzymali ratownicy górscy, którzy rozpoczęli wielką akcję ratunkową z udziałem 7 helikopterów (z Air Zermatt, Air Glaciers  i REGA).

Kiedy ratownicy dotarli na miejsce, jedna osoba już nie żyła (w wyniku upadku – jak podano), inne znajdowały się w stanie hipotermii. Przetransportowano je do szpitali, gdzie zmarły 4 osoby. 4 osoby znajdują się jeszcze w okolicznych klinikach. Ich stan jest poważny, jak poinformowała policja kantonu Wallis (Valais)

Prokuratura wszczęła dochodzenie.


źródło informacji:

https://www.swissinfo.ch/eng/
http://orf.at


Aktualizacja, godz: 15:30

Jak przed chwilą podały niemieckojęzyczne media, liczba ofiar wzrosła niestety do 6. Szósta ofiara to 52-letnia Bułgarka.

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR