TRZY OSOBY ZGINĘŁY W LAWINIE W ÖTZTAL

TRZY OSOBY ZGINĘŁY W LAWINIE W ÖTZTAL

Po zejściu lawiny w Alpach Ötztalskich w gminie Sölden, dziś (11 kwietnia 2024) przed południem, czterech narciarzy zostało porwanych przez lawinę deskową. Trzy osoby nie przeżyły wypadku. Jedna osoba z lekkimi obrażeniami została zabrana do szpitala.

Według policji grupa 17 urlopowiczów z Holandii znajdowała się w rejonie Venter Niedertal i wspinała się do Martin-Busch-Hütte. Towarzyszyło im czterech przewodników górskich. Tuż przed godziną 11:00 na grupę zeszła wielka lawina deskowa: 180 metrów długości, szeroka na 80 metrów i o wysokości czterech metrów.

Lawina uderzyła w cztery osoby, z których trzy zginęły pod czterometrową warstwą śniegu. Pozostałych 13 osób z grupy zostało dowiezionych do doliny bez obrażeń, podobnie jak czterech przewodników górskich, którzy według policji pochodzą z Austrii.

Jak wstępnie ocenili sytuację ratownicy górscy, lawina zeszła samoczynnie. Sytuacja była dla ratujących wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ w każdej chwili mogło zejść więcej lawin.

Zejście lawiny spowodowało akcję ratunkową na wielką skalę.

W akcji brali udział ratownicy ze wszystkich stacji ratownictwa górskiego w Ötztal, wszystkie psy lawinowe i 5 helikopterów sanitarnych. W stanie gotowości znajdował się helikopter wojskowy oraz samolot sanitarny z Południowego Tyrolu. W kierunku Ötztal wyruszyła również cysterna zawodowej straży pożarnej  Innsbruck.

W czwartek w górach Tyrolu stopnień zagrożenia lawinowego był stosunkowo niski, wynoszący dwa w pięciostopniowej skali. Zagrożenie lawinowe oceniono zatem jako umiarkowane.

Niemniej jednak eksperci ostrzegali przed spontanicznymi lawinami śnieżnymi. Niebezpieczeństwo zejść lawin luźnego śniegu będzie wzrastać wraz ze wzrostem temperatury i promieniowania słonecznego w ciągu dnia, zwłaszcza na wyjątkowo stromym terenie.


źródło informacji: https://tirol.orf.at/stories

Zdjęcie tytułowe – źródło: Österreichisches Kuratorium für Alpine Sicherheit / Alpinpolizei BMI

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR