WIESŁAW CHACHUŁA

WIESŁAW CHACHUŁA
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

WIESŁAW CHACHUŁA – ✝ 1.12.2014

Jak przykro pisać o Kimś kogo znało się i wspólnie działało latami, a którego już nie ma. Wiesław Chachuła – urodził się w 1929 roku w Łodzi. Wydawało by się, gdzie Łódź a gdzie Karkonosze i ratownictwo górskie. Ale życie potrafi płatać figle. I tak było w przypadku Wiesia.
Po zakończeniu wojny dostał, zgodnie z obowiązującymi w tamtych latach zwyczajami, nakaz pracy do Jeleniej Góry. I tak z cepra stał się karkonoskim góralem. Pracował przez 48 (tak, to prawda!) lat w Zakładach Energetycznych.

W 1953 roku, czyli jako jeden z pierwszych, zostaje Ratownikiem Sudeckiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będąc jednocześnie członkiem Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.

We współczesnych czasach widząc starszego pana z brzuszkiem trudno uwierzyć, ale Wiesiek był dobrym wspinaczem i niezłym ratownikiem. Dokonał kilku pierwszych przejść skalnych w Śnieżnych Kotłach,w Górach Sokolich. Wspinał się w Tatrach.
W 1955 roku kończy kurs ratownictwa górskiego na Hali Gąsienicowej. Uczestniczy w wielu akcjach i wyprawach ratunkowych. Jego pasja do fotografowania spowodowała, że wiele wydarzeń z życia Grupy zostało utrwalonych na kliszach fotograficznych.
W trakcie swojej ratowniczej działalności pełnił różne funkcje społeczne w Grupie, od członka Zarządu Grupy po członka Komisji Rewizyjnej ZG GOPR. Odznaczony wieloma odznaczeniami i dyplomami, zarówno resortowymi jak i państwowymi. Choroba spowodowała, że w ostatnich latach Jego aktywność zmalała, ale do końca pozostał wierny składanemu przyrzeczeniu ratowniczemu.
Wieśku – nie jest to wytarty banał – naprawdę pamięć o Tobie pozostanie w naszych sercach.
Cześć Twojej pamięci.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR 


Bliskim Zmarłego i Kolegom z Grupy Karkonoskiej GOPR składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

 

Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR