WÓZEK ALPEJSKI Z SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM

WÓZEK ALPEJSKI Z SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM
Źródło: https://www.facebook.com/oebrd/

WÓZEK ALPEJSKI Z SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM

WÓZEK ALPEJSKI Z SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM

Jeden z ratowników Sekcji Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Kleinarl (Pongau) przebudował klasyczny wózek alpejski na urządzenie high-tech. Koło transportujące jest napędzane elektrycznie i odciąża zespół ratowników do tego stopnia, że przy lekkich wypadkach do obsługi wózka wystarczą dwie osoby.
Poszczególne części klasycznego wózka są znane ratownikom górskim od dziesięcioleci. Nowością w prototypie z Kleinarl jest silnik, działający tak samo jak w nowoczesnych E-rowerach. Do budowy prototypu elektrycznego wózka użyto właśnie części elektrycznego roweru.

Wózek z elektrycznym napędem stał się w międzyczasie częścią standardowego wyposażenia w Kleinarl. Jest używany przy bardzo złej pogodzie, lub w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy włączenie helikoptera do akcji ratunkowej jest niemożliwe.

Nowy system pozwala na zaoszczędzenie czasu, sił ratowników oraz liczby osób biorących udział w akcji. Jak powiedział Szef Sekcji Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Kleinarl, większość wypadków wśród wędrujących w regionie turystów, zdarza się we wczesnych godzinach popołudniowych, kiedy zwołanie do akcji dużej ilości ratowników-ochotników jest bardzo trudne.

Dzięki nowemu systemowi, do przeprowadzenia prostej akcji wystarcza dwóch ratowników.

Wynalazca nowego systemu poszukuje obecnie firmy, która podjęłaby się dalszej modernizacji wykonanego już prototypu oraz produkcji. Nowym wózkiem zainteresowani są nie tylko ratownicy górscy wszystkich regionów Austrii, ale również osoby prowadzące schroniska górskie.

Opublikowany przez austriacką telewizję film, przedstawia opisaną innowację nieco dokładniej.  Link: http://salzburg.orf.at/news/stories/2802727/

Zdjęcia: https://www.facebook.com/oebrd/

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR