WYJĄTKOWY JUBILEUSZ GRUPY BESKIDZKIEJ GOPR

foto-źródło: https://www.facebook.com/grupabeskidzkagopr/photos

WYJĄTKOWY JUBILEUSZ GRUPY BESKIDZKIEJ GOPR

INFORMACJA PRASOWA
BIELSKO-BIAŁA, 12.09.2022 r.
 

Moc atrakcji na wyjątkowy jubileusz Grupy Beskidzkiej GOPR

Od 1952 roku działają w służbie drugiemu człowiekowi. Są gotowi, by nieść pomoc nawet w najtrudniejszych warunkach górskich, nierzadko narażając przy tym swoje życie. Ratownicy GOPR, bo o nich mowa, świętują w tym roku 70-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 16 i 18 września na terenie Bielska-Białej zorganizowane zostaną m.in. wystawa fotograficzna i bieg rodzinny, którym towarzyszyć będą spotkania z samymi ratownikami.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR dbają o bezpieczeństwo w górach już od 70 lat. Oprócz wąskiej kadry zawodowej, tworzą ją głównie ochotnicy, którzy poświęcają swój wolny czas, pełniąc służbę przez wiele lat. Ten okrągły jubileusz to dla nas dobra okazja, aby zejść z gór w doliny i spotkać się z mieszkańcami, turystami oraz sympatykami górskiego pogotowia oraz pokazać im, jak wygląda nasza codzienna praca, jakie stoją przed nami wyzwania i jak sobie z nimi radzimy. Zapraszamy do wspólnego świętowania! – mówi Marcin Szczurek, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Garść wspomnień i aspekt edukacyjny w Galerii SFERA

Celebrowanie jubileuszu rozpocznie szkolenie z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w górach, zorganizowane w Galerii SFERA, która jest jednym z partnerów wydarzenia.

W piątek 16 września, od 12:00 do 17:00 na stoisku Akademii GOPR ratownicy górscy opowiedzą, jak ważne jest właściwe przygotowanie do górskiej wycieczki, co zrobić w sytuacji zagrożenia i jak zachować się, gdy zdarzy się wypadek. Będzie to również okazja, aby pod ich okiem przypomnieć sobie i przećwiczyć na fantomach zasady udzielania pierwszej pomocy.

Świętowanie w Galerii SFERA uświetni także otwarta 16 września o godzinie 14:30 wystawa fotograficzna, ilustrująca codzienną pracę ratowników Grupy Beskidzkiej. Tuż po niej galerię odwiedzą psy ratownicze, które w asyście przewodników zaprezentują swoje umiejętności wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczych. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 2 października.

Sportowa zabawa dla każdego w Akademii Techniczno-Humanistycznej

16 września Grupa Beskidzka GOPR zaprasza również na dzień otwarty. Od 17:00 do 19:30 w Akademii Techniczno-Humanistycznej, partnerującej wydarzeniu, ratownicy pokażą małym i dużym miłośnikom gór, jak wygląda ich służba.

Na miejscu będzie obecny zarówno sprzęt, jak i pojazdy, które są używane podczas akcji ratunkowych. Spotkanie będzie też okazją do rozmowy z ratownikami na temat bezpieczeństwa. Tak jak w Galerii SFERA, dzień otwarty urozmaici pokaz psów ratowniczych GOPR.

Weekend zakończy bieg górski w rejonach Błoni i Koziej Góry. To tam 18 września odbędą się zawody na orientację: rodzinny bieg na orientację, który ruszy od godziny 9:00 oraz zawody GOPR na orientację, których start przewidziano na godzinę 13:00. Oba biegi rozpoczną się i zakończą na Kampusie Akademii Techniczno-Humanistycznej. Impreza ma charakter otwarty, a dochód z zapisów zasili konto Fundacji GOPR, która m.in. wspiera leczenie chorych dzieci ratowników.
Szczegóły wydarzenia i zapisy są dostępne na stronie: www.gopr.pl/bieg.

Partnerami Głównymi jubileuszu są: Województwo Śląskie, PZU, Fundacja Radan i Salewa.

Partnerami natomiast są: Fundacja GOPR, Galeria SFERA, Miasto Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna.


Tekst i grafika: Grupa Beskidzka GOPR

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"