XV ZAWODY NARCIARSKIE GOPR IM. ANTONIEGO RYCHLA

XV ZAWODY NARCIARSKIE GOPR IM. ANTONIEGO RYCHLA
©SŁAWOMIR "LUPUS" KRAWCZYK-DEMCZUK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

XV ZAWODY NARCIARSKIE GOPR IM. ANTONIEGO RYCHLA

XV ZAWODY NARCIARSKIE GOPR IM. ANTONIEGO RYCHLA

19 marca 2016 roku. Spotykamy się w stacji ratunkowej Marysieńka w Szklarskiej Porębie, bowiem w tym dniu i w tym miejscu ma się odbyć odprawa i losowanie numerów startowych dla tych, którzy chcą wziąć udział w już 15 edycji zawodów GOPR.

A jak to się zaczęło?

Antoś Kieżuń (ówczesny kierownik Sekcji Szklarska Poręba) wspólnie z Zygmuntem Boguszem, naszym ratownikiem, „rzucili pomysł” aby zorganizować zawody Sekcji Szklarska Poręba. Jak powiedzieli, tak zrobili – wprowadzając pomysł w życie.

Pierwsza edycja odbyła się w okrojonym składzie – wystartowało wtedy kilka ekip i to było wszystko. Zawody w tej formie organizowane były do piątej edycji. Później, z różnych względów, Antek Kieżuń wycofał się z organizacji, ale ziarno zostało rzucone i zakiełkowało w głowach innych Kolegów. Sprawy przejął Artur Ludwig wciągając do współpracy Pawła Zielińskiego i tak to się potoczyło aż do dnia dzisiejszego. W tym miejscu trzeba zauważyć, że zaangażowanie obu Kolegów i umiejętność „wciągnięcia” do współpracy innych, dotarcie do licznych sponsorów i pełne poświęcenie się organizacji doprowadziło do tego, że w zawodach oprócz ratowników GOPR startują Koledzy i Koleżanki (tak,tak) zarówno ze Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji. Uczestnikami Zawodów są również pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Spotkanie odbywa się w naprawdę fajnej atmosferze.

Są koledzy z zacięciem sportowym, ale trafiają się też tacy, którzy przebierając się (w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że co roku jest to inna szata), traktują swój start jak dobrą zabawę, chociaż muszę przyznać, że w trakcie prawdziwej akcji nie ma u nich cienia wesołości. Tu wielkie brawa dla Piotrka Stanaszka i Marka Gąsiora za dwa młode byczki (“łaciate” kostiumy) uwidocznione na zdjęciach wykonanych przez Sławka Krawczyka-Demczuka. Swoje zadania ratownicze wykonują z pełnym profesjonalizmem.

XV ZAWODY NARCIARSKIE GOPR IM. ANTONIEGO RYCHLA
©SŁAWOMIR “LUPUS” KRAWCZYK-DEMCZUK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

W 2008 roku umiera nasz Kolega Antek Rychel i wtedy, ze względu na Jego zasługi i długoletnią pracę w GOPR, pada pomysł, aby od tej pory zawody nosiły nazwę Antoniego Rychla. I tak się dzieje.

Od tego momentu są to zawody im. Antoniego Rychla.

Slalom został ustawiony w górnej części nartostrady Lolobrygida obok kompleksu narciarskiego Świąteczny Kamień. Niestety po wyjechaniu kanapą Karkonosz na górę okazało się, że mgła jest taka, że czubka nosa nie było widać. Ale ratownictwo, to nie siedzenie w bamboszach w ciepełku i dlatego, nie zważając na warunki, zawody rozpoczęto.

W trakcie kolejnego zjazdu “tam na górze” dostrzeżono chyba (pomimo gęstej mgły) kto jest na stoku i zgodnie z porzekadłem, że dobrzy ludzie mają taką pogodę na jaką zasługują, zaczęło się przejaśniać.

foto_01

Zdjęcie 1 z 13

Tak więc, co zresztą widać na zdjęciach, dalsza część zjazdu odbywała się przy pełnym błękicie nieba. Muszę zaznaczyć, że ja startując wspólnie z Leszkiem Gorczycą jechałem w pełnym słońcu, ale żeby było jasne: Ta dostrzeżona z góry dobroć dotyczyła mojego partnera Leszka – na pewno nie mnie!

Nie podaję wyników, bowiem nie traktuję tego tekstu jako sprawozdania z zawodów, a jedynie jako krótki rys historyczny imprezy, która – przypomnę – ma już swoją piętnastą edycję. I zgodnie z obietnicą Organizatorów nie była to edycja ostatnia. Tak więc, zachęcając Wszystkich do udziału – do zobaczenia za rok!

Na koniec wielkie podziękowanie Panom Robertowi Mery i Pawłowi Gogolewskiemu ze Spółki SKI ARENA za umożliwienie nam bezpłatnych wyjazdów „kanapą” Karkonosz, jak i orczykiem Świąteczny Kamień. Wielkie dzięki!

 
Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR