ZMARŁ DR ROBERT JANIK – BYŁY NACZELNIK TOPR

ZMARŁ DR ROBERT JANIK – BYŁY NACZELNIK TOPR

ZMARŁ DR ROBERT JANIK – BYŁY NACZELNIK TOPR

Dziś w nocy, w wieku 81 lat, zmarł w Zakopanem dr Robert Janik. Robert, syn znanego na Podhalu – a szczególnie w Rabce –  dr Adama Janika, poszedł w ślady ojca i, po studiach w  Akademii Medycznej w Krakowie, również został lekarzem-chirurgiem.

Robert był ratownikiem tatrzańskim, taternikiem i alpinistą. Przez wiele lat pełnił funkcję lekarza Grupy Tatrzańskiej GOPR i Szefa Służby Medycznej GOPR. Uczestniczył w polskich wyprawach wysokogórskich: w Hindukusz w roku 1977 i na Mount Everest 1979-80.

Swymi wspomnieniami o niełatwych w owych czasach zadaniach dla wyprawowego lekarza, Robert podzielił się z Autorami (Wojciech Fusek i Jerzy Porębski) znakomitej książki: „Lekarze w górach – Bohaterowie Drugiego Planu”.

W latach 1993 – 1998 dr Robert Janik był Naczelnikiem TOPR. Brał udział w około siedmiuset pięćdziesięciu wyprawach ratunkowych. Wielokrotnie odznaczany za działalność ratowniczą, m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jego Pamięci!


Bliskim dr Roberta Janika i Ratownikom TOPR składamy tą drogą wyrazy głębokiego współczucia.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 5 kwietnia 2023 r. (środa) o godzinie 10:30 na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem.

 

update: 4 kwietnia 2023

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"