100-LECIE BERGWACHT BAYERN

Źródło: Bayerisches Rotes Kreuz-Kreisverband Berchtesgadener Land (BRK BGL) / mit freundlicher Genehmigung von Bergwacht Bayern
Von Bergwacht Bayern – Eigene Vektorisierung, Logo, https://de.wikipedia.org/

100-LECIE BERGWACHT BAYERN

W dniu 14 czerwca 1920 roku przedstawiciele sekcji klubów alpinistycznych oraz stowarzyszeń turystycznych spotkali się w monachijskim Hofbräuhaus, aby założyć „straż chroniącą naturę oraz dobre obyczaje”.

Działalność straży rozpoczęła się więc od wypełnienia zadania: „zachowanie dobrych obyczajów oraz ochrona mienia osób trzecich w kontekście alpinizmu i narciarstwa alpejskiego”.

Wkrótce jednak okazało się, że coraz ważniejszym zadaniem staje się ratownictwo górskie. To właśnie zadanie stało się niebawem priorytetem, i tak pozostało do dziś.

Działalność ratowników górskich w Bergwacht Bayern to średnio 8.500 akcji ratunkowych w roku.

Ratownicy ochotnicy śpieszą na pomoc potrzebującym w Alpach Bawarskich i niższych pasmach górskich.

„Pomimo wielu zmian jakie zaszły w ciągu ostatnich 100 lat w dziedzinie sprzętu, technologii ratowniczej, pojazdów i ratownictwa lotniczego – rdzeniem służby ratownictwa górskiego są kobiety i mężczyźni udzielający pomocy, i ratujący dzięki posiadanej profesjonalnej wiedzy i umiejętnościom” – jak stwierdził Otto Möslang, przewodniczący Bergwacht Bayern.

Planowane na dziś uroczystości z okazji 100-lecia, musiały niestety z racji pandemii zostać odłożone na rok przyszły.

W dniach 30.08.2020 – 27.09.2020, w sali balowej Muzeum Alpejskiego DAV na Praterinsel w Monachium, będzie otwarta wystawa zaprojektowana przez Bergwacht München. Oprócz sprzętu używanego obecnie, zainteresowani goście będą mieli okazję zobaczyć m.in. materiały ratownicze z akcji ratunkowej z Eiger North Face (1957) oraz sanki ratunkowe z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku.

Anlässlich des 100-jährigen Bestehens der Bergwacht Bayern wünschen wir aller Bergrettern weiterhin viel Erfolg im verantwortungsvollen Dienst Leben zu retten.

Z okazji 100-lecia Bergwacht Bayern życzymy wszystkim ratownikom górskim dalszych sukcesów w odpowiedzialnej służbie ratowania życia.

 


źródło informacji: https://www.bergwacht-bayern.de/aktuelles

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR