50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

Za kilka dni przypada 50 rocznica tragedii w Białym Jarze. Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy – Związku Gmin Karkonoskich, wraz z Grupą Karkonoską GOPR, Karkonoskim Parkiem Narodowym, PTTK Oddziałem „Sudety Zachodnie” oraz Towarzystwem Karkonoskim organizują Seminarium RocznicoweZmarłym ku pamięci żywym ku przestrodze i zapraszają wszystkich Zainteresowanych do pałacu w Bukowcu ( 58-533 Bukowiec, ul. Robotnicza 6, Mysłakowice) – siedziby Związku Gmin Karkonoskich.


Tragiczny marzec ’68

Piękne, słoneczne przedpołudnie w przeddzień astronomicznego początku wiosny. Wyśmienita pogoda na wycieczkę w góry. Choć wyciąg krzesełkowy na Kopę zamknięty nie można nie skorzystać z okazji. Trasa przez Biały Jar wszak należy do jednej z urokliwszych we wschodnich Karkonoszach…

Tak miły początek dnia przyniósł tragiczny skutek. Dla 19 osób była to ostatnia wycieczka w góry. Zejście lawiny śnieżnej w Białym Jarze 20 marca 1968 r. było największą tragedią górską nie tylko w Karkonoszach, ale w całej Polsce.

Po 50 latach od katastrofy uczestnicy akcji ratunkowej, ratownicy, przyrodnicy z parku narodowego oraz naukowcy i krajoznawcy, chcąc przypomnieć turystom i mieszkańcom Sudetów, jak bezlitosne potrafią być góry, przygotowali –

Seminarium Rocznicowe.

Zapraszają do pałacu w Bukowcu – siedziby Związku Gmin Karkonoskich – 24 marca 2018 r. o godz. 11 wszystkich ciekawych historii sprzed 50 lat, ale także każdego zainteresowanego jak uniknąć zasypania przez lawinowy śnieg, jak ratują ratownicy i jakiego sprzętu używają?

Podczas seminarium referaty wygłoszą:

  • Krzysztof Migała pt. Wieloletnie zmiany temperatury powietrza na Śnieżce na podstawie prowadzonych badań i pomiarów
  • Zbigniew Piepiora (we współpracy z Karoliną Sikorą) pt. Biały Jar najbardziej niebezpieczne miejsce w Karkonoszach
  • Krzysztof Krakowski pt. Śnieg, pokrywa śnieżna, lawiny
  • Andrzej Brzeziński pt. Lawina 1968 i 50 lat później
  • Sławomir Czubak pt. Grupa Karkonoska GOPR

Seminarium poprowadzi Mirosław Górecki, prezes zarządu GK GOPR. Wyświetlony także zostanie film dokumentalny o wydarzeniu w 1968 r. w Białym Jarze, po którym publiczność będzie mieć okazję porozmawiania z uczestnikami akcji ratowniczej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna „Lawina 1968” oraz sprzętu ratowniczego.

 


Druga część obchodów rocznicy odbędzie się w dzień Świętego Wawrzyńca – 10 sierpnia 2018 r., kiedy nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zamontowana zostanie na ciosanym kamieniu tworzącym pierwszy pomnik. Nowe miejsce lokalizacji, poza osią schodzenia lawin, powinno uchronić pamiątkę przez zniszczeniem.

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"