50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

50 ROCZNICA TRAGEDII W BIAŁYM JARZE

Za kilka dni przypada 50 rocznica tragedii w Białym Jarze. Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy – Związku Gmin Karkonoskich, wraz z Grupą Karkonoską GOPR, Karkonoskim Parkiem Narodowym, PTTK Oddziałem „Sudety Zachodnie” oraz Towarzystwem Karkonoskim organizują Seminarium RocznicoweZmarłym ku pamięci żywym ku przestrodze i zapraszają wszystkich Zainteresowanych do pałacu w Bukowcu ( 58-533 Bukowiec, ul. Robotnicza 6, Mysłakowice) – siedziby Związku Gmin Karkonoskich.


Tragiczny marzec ’68

Piękne, słoneczne przedpołudnie w przeddzień astronomicznego początku wiosny. Wyśmienita pogoda na wycieczkę w góry. Choć wyciąg krzesełkowy na Kopę zamknięty nie można nie skorzystać z okazji. Trasa przez Biały Jar wszak należy do jednej z urokliwszych we wschodnich Karkonoszach…

Tak miły początek dnia przyniósł tragiczny skutek. Dla 19 osób była to ostatnia wycieczka w góry. Zejście lawiny śnieżnej w Białym Jarze 20 marca 1968 r. było największą tragedią górską nie tylko w Karkonoszach, ale w całej Polsce.

Po 50 latach od katastrofy uczestnicy akcji ratunkowej, ratownicy, przyrodnicy z parku narodowego oraz naukowcy i krajoznawcy, chcąc przypomnieć turystom i mieszkańcom Sudetów, jak bezlitosne potrafią być góry, przygotowali –

Seminarium Rocznicowe.

Zapraszają do pałacu w Bukowcu – siedziby Związku Gmin Karkonoskich – 24 marca 2018 r. o godz. 11 wszystkich ciekawych historii sprzed 50 lat, ale także każdego zainteresowanego jak uniknąć zasypania przez lawinowy śnieg, jak ratują ratownicy i jakiego sprzętu używają?

Podczas seminarium referaty wygłoszą:

  • Krzysztof Migała pt. Wieloletnie zmiany temperatury powietrza na Śnieżce na podstawie prowadzonych badań i pomiarów
  • Zbigniew Piepiora (we współpracy z Karoliną Sikorą) pt. Biały Jar najbardziej niebezpieczne miejsce w Karkonoszach
  • Krzysztof Krakowski pt. Śnieg, pokrywa śnieżna, lawiny
  • Andrzej Brzeziński pt. Lawina 1968 i 50 lat później
  • Sławomir Czubak pt. Grupa Karkonoska GOPR

Seminarium poprowadzi Mirosław Górecki, prezes zarządu GK GOPR. Wyświetlony także zostanie film dokumentalny o wydarzeniu w 1968 r. w Białym Jarze, po którym publiczność będzie mieć okazję porozmawiania z uczestnikami akcji ratowniczej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna „Lawina 1968” oraz sprzętu ratowniczego.

 


Druga część obchodów rocznicy odbędzie się w dzień Świętego Wawrzyńca – 10 sierpnia 2018 r., kiedy nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zamontowana zostanie na ciosanym kamieniu tworzącym pierwszy pomnik. Nowe miejsce lokalizacji, poza osią schodzenia lawin, powinno uchronić pamiątkę przez zniszczeniem.

Avatar photo
O REDAKCJA 224 artykuły
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"