70 LAT GOPR – ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY

70 LAT GOPR - ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY

70 LAT GOPR – ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY

Szanowni Koledzy Naczelnicy, Ratownicy, Instruktorzy oraz Wszyscy zainteresowani ratownictwem górskim w Polsce!

W przyszłym roku 2022 będziemy obchodzili 70-lecie działalności Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Data ta jest niezwykle ważna w historii GOPR-u, ponieważ łączy jeszcze pokolenia tych którzy zakładali i tworzyli ratownictwo górskie oraz kontynuatorów.

Barwna i momentami skomplikowana historia naszych działań warta jest upamiętnienia. Nigdy w przeszłości nasze Stowarzyszenie nie było tak bogate, tak dobrze zorganizowane, a ratownicy tak znakomicie wyszkoleni jak dzisiaj. Stowarzyszenie jest na „topie” i znakomicie ustawione w przestrzeni publicznej. Proponujemy więc upamiętnienie tej rocznicy okazjonalnym wydawnictwem – monografią każdej Grupy GOPR – pod roboczym tytułem: „Siedem w jednym”. Monografie poszczególnych Grup zawarte zostaną w jednym ozdobnym etui. Wydawnictwo będzie nie tylko zapiskiem historycznym, ale też „pomnikiem naszej działalności”.

Realizacja naszego projektu wymaga:

  • powołania zespołu redakcyjnego, po jednym przedstawicielu  z każdej Grupy GOPR,
  • zebrania odpowiednich funduszy na wydanie monografii, to zapewni Fundacja GOPR, która jednocześnie będzie Wydawcą,
  • ustalenia i przestrzegania ścisłego harmonogramu działania (czasu jest niewiele),
  • dobrej woli i poparcia Naczelników i Zarządów poszczególnych Grup.

Szanowni Koledzy, zapraszamy do współpracy każdego kto ma dobrą wolę, chce pisać, ma zdjęcia lub inne pamiątki. Nie bójcie się pisać, błędy robią wszyscy! Ewentualne błędy poprawimy, a jeżeli nie chcecie pisać – nagrajcie Wasze wspomnienia. W każdym współczesnym telefonie komórkowym jest rejestrator. Zachęcamy!

Materiały Waszego Autorstwa będziemy zamieszczać również w kwartalniku RATOWNICTWO GÓRSKIE.

Wydawnictwo jest zainteresowane nie tylko tą poważną częścią naszego życia, ale też inną, anegdotyczną. Jesteśmy bowiem zwykłymi ludźmi, którym zdarza się „sikać pod wiatr”- chociaż starożytni twierdzili, że czynią tak tylko szaleńcy. A przecież takimi trochę jesteśmy…

Zapraszamy do współpracy!

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR