70 – LECIE W SUDETACH

ROK 2022 ROKIEM RATOWNICTWA GÓRSKIEGO W SUDETACH
Tło autorstwa Vip - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

70 – LECIE W SUDETACH

W listopadzie ubiegłego roku, na wniosek Jerzego Pokoja i Marcina Zawiły – radnych Sejmiku Dolnośląskiego, podjęto uchwałę w której określono rok 2022 , rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach.

Jak powszechnie wiadomo, w Sudetach działają dwie Grupy Regionalne GOPR: Karkonoska i Sudecka. Podział działającej od 1952 roku Grupy Sudeckiej nastąpił w roku 1976 rozpoczynając tym samym nową historię ratownictwa górskiego.

Zbliżający się Jubileusz budził obawy jak będziemy go obchodzili – razem czy osobno. Postanowiono, że jednak razem.

W ubiegły czwartek, przedstawiciele obu Grup – Prezesi: Jacek Koziarek (Grupa Sudecka GOPR) i Mirosław Górecki (Grupa Karkonoska GOPR) oraz Naczelnicy: Mariusz Grudzień (Grupa Sudecka) i Sławomir Czubak (Grupa Karkonoska), na spotkaniu w Ściegnach k/Karpacza ustalili, że: wszelkie aktywności związane z obchodami 70-lecia ratownictwa górskiego w Sudetach realizowane będą wspólnie.

Omówiono też wstępny program obchodów centralnych. Miejscem tym ma być Karpacz, miasto historycznie związane z powstaniem zorganizowanego ratownictwa górskiego na Dolnym Śląsku.

70 - LECIE W SUDETACH

W spotkaniu wzięli też udział: Dyrektor wydziału bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Pani Agata Sokołowska i wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, członek honorowy GOPR Jerzy Pokój.

W czasie „gorącej” dyskusji nad proponowanym programem obchodów zwrócono uwagę, że jest też wyjątkowa okazja przeprowadzenia akcji edukacyjnej  – Bezpieczne Góry – w naszym społeczeństwie.

Sądząc po ilości i jakości wypadków jakie odnotowuje GOPR, ciągle mamy z tym problemy.

Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR