AKCJA RATUNKOWA NA GROßGLOCKNER – CZESCY WSPINACZE URATOWANI

Von magnuss - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5770987

AKCJA RATUNKOWA NA GROßGLOCKNER – CZESCY WSPINACZE URATOWANI

AKCJA RATUNKOWA NA GROßGLOCKNER – CZESCY WSPINACZE URATOWANI

Dwaj czescy wspinacze, wspinający się wczoraj w rejonie Mayerlrampe, znaleźli się katastrofalnej sytuacji i byli zmuszeni wezwać pomoc.

Mayerlrampe to bardzo trudna trasa wspinaczkowa w północnej ścianie Großglocknera. Pierwszą z trudności, z którymi muszą się tu zmagać wspinacze, jest Eisrampe o nachyleniu 70 stopni, a następnie trudna wspinaczka (stopień trudności UIAA III +) pokrytym lodem i śniegiem północno-zachodnim grzbietem.
Ponieważ warunki pogodowe były bardzo trudne (gęsta mgła, śnieżyca, schodzące lawiny ), akcja ratunkowa była zbyt niebezpieczna dla ratowników i musiała zostać przerwana.
Wyczerpani wspinacze byli jednak (na ich szczęście) dobrze wyposażeni i mogli zrobić prowizoryczny biwak. Za radą ratowników, którzy byli z nimi w telefonicznym kontakcie, wygrzebali w śniegu jamę i tam spędzili noc.
Dziś rano akcja została wznowiona i obaj Czesi zostali przetransportowani helikopterem do Heiligenblut. Są nieco wychłodzeni, ale wyszli z opresji cało.

Jeden z miejscowych internautów skomentował ten wypadek następująco: Entschuldigung, aber jeden Tag stehen ein paar Trotteln auf. Bei diesem Wetter den Glockner besteigen wollen? Hoffentlich passiert den Bergrettern nichts, aber trotzdem wünsche ich den beiden viel Glück.

Przepraszam, ale każdego dnia budzi się kilku idiotów. Przy tej pogodzie wspinać się na Glockner? Mam nadzieję, że ratownikom nic się nie stanie. Mimo wszystko życzę obu wiele szczęścia.

Ja również przepraszam, ale gdybym miała ten wypadek komentować, powtórzyłabym zacytowaną wypowiedź.

źródło informacji: Austriackie Radio i TV

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR