AKCJA RATUNKOWA NA WYSOKOŚCI 7.100 METRÓW

HISZPAŃSCY ALPINIŚCI RATUJĄ WŁOCHA PORZUCONEGO NA GASHERBRUM II

źródło: https://www.facebook.com/AltitudePakistan/photos/

AKCJA RATUNKOWA NA WYSOKOŚCI 7.100 METRÓW

HISZPAŃSCY ALPINIŚCI RATUJĄ WŁOCHA PORZUCONEGO NA GASHERBRUM II

AKCJA RATUNKOWA NA WYSOKOŚCI 7.100 METRÓW

Celem wyprawy do Pakistanu Alberto Ińurrategi, Juana Vallejo i Mikela Zabalzy, było zdobycie szczytów G-I i G-II.  Najpierw – bez powodzenia – podchodzili pod G-I. Potem, z obozu rozbitego na wysokości 6.400 metrów, usiłowali wejść na G II. Również i to podejście nie zakończyło się sukcesem. Po powrocie do obozowiska Hiszpanie spotkali schodzących ze szczytu Włochów. W ich ekipie brakowało jednak 59-letniego Valeria Annovazziego. Na pytanie, co się z nim stało, członkowie włoskiej wyprawy mieli odpowiedzieć, że po raz ostatni widzieli go w trzecim obozowisku, na wysokości siedmiu tysięcy stu metrów.

Dzięki teleobiektywowi aparatu fotograficznego, hiszpańscy alpiniści zlokalizowali na stoku G-II namiot zaginionego Włocha i wyruszyli na jego poszukiwanie. Wiedzieli, że w trudnych warunkach, jakie panowały w górach, do akcji nie będzie mógł wkroczyć śmigłowiec.

Wspinaczka trwała 12 godzin.

Po czterech dniach samotnie spędzonych w trzeciej bazie, włoski alpinista nie miał żywności. Był odwodniony i miał pierwsze objawy odmrożenia. Podczas schodzenia na wysokość sześciu tysięcy czterystu metrów, osłabiony Włoch był przez cały czas asekurowany przez jego hiszpańskich kolegów.

„To jest alpinizm, w który wierzymy. Życie jest najważniejszym szczytem, jaki można zdobyć.” – powiedzieli hiszpańscy alpiniści.

Przypominający piramidę Gasherbrum-II liczy osiem tysięcy trzydzieści pięć metrów i jest trzynastym co do wielkości szczytem świata. Jest położony na granicy Pakistanu z chińskim regionem Sinkiang.

źródło: https://www.facebook.com/ThurayaTelecommunications/photos/

Alberto Ińurrategi – ikona baskijskiego alpinizmu. Dziesiąty na świecie, ktory zdobył 14 ośmiotysięczników.

Juan Vallejo – w 2001 roku wszedł od północy, bez tlenu na Mount Everest, dziesięć lat później przeszedł przez Antarktydę. Jego ojciec, Angel, w latach 70-tych uczestniczył w pierwszych ekspedycjach Basków na Mount Everest.

Mikel Zabalza – wspina się od 17 roku życia. Brał udział w 24 wyprawach wysokogórskich.

Avatar photo
O Ewa Wysocka 2 artykuły
Korespondent Polskiego Radia | Barcelona