ALPEJSKI ZEGAR PARKINGOWY

foto: https://bergrettung.at

ALPEJSKI ZEGAR PARKINGOWY

Akcje poszukiwawcze w trudnym, alpejskim terenie są zawsze czasochłonne i niejednokrotnie wymagają udziału dużych zespołów.

Jak podało dziś do wiadomości Austriackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (ÖBRD) – austriaccy ratownicy górscy i alpejscy policjanci muszą przeprowadzać takie akcje około 500 razy w roku.

Pomocnym w akcjach poszukiwawczych jest alpejski zegar parkingowy, który obsługuje się tak samo jak parkingowy zegar tradycyjny.

Należy ustawić datę i godzinę przewidywanego powrotu z planowanej wycieczki i wpisać numer telefonu komórkowego.

Umieszczona w środku tarczy zegara zielona strzałka z napisem: „Ich bin spätestens zurück um” oznacza „wrócę najpóźniej o…” 

 

Idealnym oczywiście jest podanie dokładnego celu wycieczki. Zegar należy umieścić za przednią szybą zaparkowanego samochodu. W ten sposób można:

Niezależnie od powyższego – ZAWSZE należy informować innych (bliskich, recepcję w hotelu) o planowanej wycieczce, z podaniem obranej trasy, celu wycieczki oraz przewidywanej godziny powrotu.

Alpejski zegar parkingowy można otrzymać w Alpenverein lub wioskach alpinistycznych, ale wszystkie niezbędne informacje można równie dobrze spisać na kartce papieru, a tę umieścić w samochodzie tak, aby była widoczna.

REFLEKTOR RECCO

Reflektor Recco, który można łatwo przymocować do plecaka lub kasku, to dodatkowa funkcja umożliwiająca szybkie lokalizowanie osób zaginionych. W wielu przypadkach reflektory te są już wbudowane w odzież i sprzęt sportowy.

Od 2019 roku austriacka policja lotnicza, we współpracy z ÖBRD, wykorzystuje helikopterowe detektory RECCO SAR do szeroko zakrojonych akcji poszukiwawczych osób zaginionych na otwartych przestrzeniach i na dużym obszarze.

Kilometr kwadratowy można precyzyjnie przeszukać w zaledwie 6 minut, podczas gdy wyszukiwanie naziemne wymaga znacznie więcej czasu i środków.

Detektor RECCO SAR jest rozwinięciem istniejącego od 1983 roku systemu ratownictwa lawinowego RECCO i może być używany przez cały rok do poszukiwania osób zaginionych, niezależnie od uprawianego sportu.

 

źródło informacji i grafika: https://bergrettung.at

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR