ANDRZEJ JAWOR I WIKTOR SZCZYPKA

ANDRZEJ JAWOR I WIKTOR SZCZYPKA

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR: Stanisław Andrzej Jawor – zmarł 26 grudnia 2022, Wiktor Szczypka – zmarł 27 grudnia 2022

Andrzej i Wiktor.

Andrzeja poznałem w W Dusznikach w roku 1961, Wiktora na jednym z dyżurów na Hali Szrenickiej. Andrzej, a właściwie Stanisław Andrzej Jawor, był już przewodnikiem górskim. Zawarta na dusznickim kursie znajomość wprowadziła mnie w hermetyczny wtedy świat „ludzi gór”.

Jak powiedział kiedyś na jednym z kursów dr Jerzy Hajdukiewicz; „dzięki ludziom poznaje się góry, dzięki górom poznaje się ludzi”. Tak było i w tym przypadku przez lata naszej znajomości z Andrzejem i Wiktorem. Rozszerzał się krąg znajomości, i gór, i ludzi. Rozszerzała się też kręta ścieżka wspólnych działań. Z Andrzejem w przewodnictwie i Goprze,  z Wiktorem tylko w Goprze. Wędrowanie nią nie było łatwe.

Dwie wiadomości; jedna rano w świąteczny poniedziałek, druga dzisiaj, o Ich odejściu, automatem wprowadziła moje jestestwo w przeszłość, bo Obaj w jakiś sposób mieli wpływ na to co robiłem – dobrze czy źle – w naszych fantastycznych Karkonoszach. Szkoda, że do pewnych przemyśleń i refleksji dochodzi się w takich momentach.

Obaj w nasze ratownicze życie wnieśli coś, co zostanie na zawsze w pamięci historycznej naszej Grupy. Andrzej, cały zestaw publikacji o historii ratownictwa górskiego w Karkonoszach. Witia, tysiące zdjęć, które zbierał, czasami namolnie je wykonywał wzbudzając protesty fotografowanych. Ale dzięki temu mamy w czym wybierać.

W przyszłym roku – 2023 – będziemy obchodzili 70 lecie przewodnictwa górskiego w Karkonoszach, i tutaj Andrzej miałby dużo do powiedzenia.

Każde odejście, czy jak mówią chrześcijanie, odejście do domu Ojca, w naszej kulturze naznaczone jest tragizmem i pompatycznością, chociaż wpisane jest w nasz zegar biologiczny i tym samym nieuniknione. O tym wszyscy wiemy, jak śpiewają tatrzańscy górale …” byli chłopcy byli ale się minęli, i my się miniemy po malućkiej chwili”. My będziemy po prostu pamiętali.

Najbliższym Andrzeja i Wiktora zespół redakcyjny blogu, składa serdeczne kondolencje.

 

 

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 286 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR