ANDRZEJ SOKOŁOWSKI – TRAGEDIA W WYSOKICH TATRACH

ANDRZEJ SOKOŁOWSKI

Ta wiadomość przyszła, jak większość tego typu; nagle, niespodziewanie. Andrzej Sokołowski razem z żoną Roksaną zginęli w Tatrach po stronie słowackiej. Strąceni przez lawinę w przepaść, w rejonie Staroleśnego Szczytu (Bradavica).

Andrzej, popularny „Sokół”, był instruktorem ratownictwa górskiego, ratownikiem Grupy Karkonoskiej, przewodnikiem z licencją międzynarodową. Prowadzał nie tylko w Polsce, ale też w Alpach. Żył górami i dla gór. Z Roksaną, geologiem i przewodniczką górską tworzyli kapitalny, niespotykany, inspirowany górami duet.

Trudno to zrozumieć. Fantastyczny znawca gór, zawsze we wszystkich działaniach górskich stawiający na bezpieczeństwo, ginie w tak niespodziewanej sytuacji. Góry są nieprzewidywalne. A tak niedawno jeszcze rozmawialiśmy na temat szkolenia kandydatów.

Karkonoskie ratownictwo i przewodnictwo górskie poniosło ogromną stratę. Mimo ogromnej różnicy wieku jaka nas dzieliła „nadawaliśmy na tej samej fali”. Mieliśmy podobne spojrzenie na ratownictwo górskie i wszystko co z nim związane. Z podziwem i wielką uwagą zawsze słuchałem Andrzeja, pełen podziwu dla Jego górskiej wiedzy i skromności.
Może dlatego nie mogę uwierzyć, że to naprawdę się stało.


Komunikat Horskej Záchrannej Služby: https://hzs.sk/tragedia-pod-bradavicou

 


Bliskim Andrzeja i Roksany Sokołowskich składamy tą drogą serdeczne wyrazy głębokiego współczucia.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR