APEL DO LUDZI GÓR

ŚLADAMI UCZESTNIKÓW PIERWSZEJ JELENIOGÓRSKIEJ WYPRAWY ANNAPURNA SOUTH 1979

APEL DO LUDZI GÓR
© JERZY PIETROWICZ & MACIEJ JERZY PIETROWICZ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

APEL DO LUDZI GÓR

APEL DO LUDZI GÓR

APEL DO LUDZI GÓR
Uczestnicy wyprawy. Od lewej: Wiktor Szczypka, Bogdan Dejnarowicz, Ryszard Włoszczowski © ze zbiorów Wiktora Szczypki

9 marca, w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z uczestnikami pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje.

Jerzy Pietrowicz © ze zbiorów Wiktora Szczypki

Inicjatorem i organizatorem spotkania był Maciej Pietrowicz, autor projektu „Śladami uczestników”. Maciej Pietrowicz jest synem Jerzego Pietrowicza – ratownika GOPR i uczestnika wyprawy Annapurna South 1979.

Spotkanie w Jeleniogórskim Centrum Kultury zapoczątkowało realizację szeroko zakrojonego projektu „Śladami uczestników”, szczegóły którego przedstawia Autor:

SZANOWNI PAŃSTWO !

Czeka mnie droga trudna niczym przejście zimą przez lodowiec Baltoro w Karakorum. Wiem już, że wydawnictwa odrzucą gotowy materiał o nieznanym im himalaiście – emocje przelane na papier i przeżycia widziane oczami uczestnika tej tragicznej w skutkach wyprawy. Przez te surowe uwarunkowania rynku oraz skazany na dyktat monopolistów, postanowiłem spróbować samemu.

Czy da się jednak zrobić więcej by spełnić marzenie sprzed 40-tu lat?

Nazywam się Maciej Pietrowicz i zainicjowałem projekt „Śladami uczestników”. Jako syn uczestnika wyprawy na Annapurnę South 1979 jestem spadkobiercą dzienników i rękopisów z tej wyprawy. Niedawno dowiedziałem się od jednego z przyjaciół mojego Ojca, że miał marzenie, wydać książkę na podstawie tych dzienników. Dowiedziałem się także o faktach, które zaważyły na moim bezgranicznym zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie.

Tak, mogą mi pomóc tylko ludzie dobrej woli.

Wiemy wszyscy jaka moc drzemie w mediach społecznościowych, a bez silnego w nich przekazu nie będzie łatwo ten cel osiągnąć. Realne są kolejne spotkania z uczestnikami z 1979, uzupełnione o naszą relację z pobytu pod Annapurną w 2019. Zachęcam gorąco do współpracy wszystkich, którzy mogą być siłą napędową, portale eksperckie, strony tematyczne, ale także jednostki instytucjonalne.

W książce znajdzie się miejsce na liczne podziękowania. Jest miejsce także na Twój artykuł, wiersz o górach i logo. Każdy może objąć mecenat nad tym projektem.

Dziś projekt „Śladami uczestników” przyczynia się także do pomocy dzieciom w Kathmandu przy współpracy z fundacją „Mała Polska w Nepalu” wspierającej ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu.

Razem możemy więcej!

Za chwilę ruszamy w Himalaje z „pokoleniem dzieci” wspinaczy z 1979. Nasz cel to zamieszczenie tablicy pamiątkowej w ich bazie.

Dziś jako syn jednego z uczestników wyprawy zwracam się z prośbą do wielu środowisk o udostępnianie tego postulatu oraz adresu strony, gdzie można już zamówić dziś książkę w przedsprzedaży oraz wiele cennych apendyksów: www.wspieram.to/sladamiuczestnikow

Tylko w taki sposób może ona powstać.

Dziękuję w imieniu własnym i wszystkich mi bliskich poświęconych tej idei. Wierzę, że dzięki wsparciu najbliższych, naszych licznych ambasadorów oraz gestowi dobrej woli czytelników chcących poznać tę historię, uda się wspólnie zrealizować ten ambitny cel.

Serdecznie zachęcam do kontaktu i bycia z nami także podczas naszego pobytu w Nepalu.

z górskim pozdrowieniem

Maciej Jerzy Pietrowicz „każdy kilometr wokół Annapurny poświęcę wydaniu tej książki.”

 


 

Projekt wspiera Urząd Miasta Szklarska Poręba http://www.szklarskaporeba.pl/wydarzenia/archiwum-wydarzen/4093-z-gory-wiadomo-ze-sie-powiedzie.html oraz takie osobistości jak m.in. Maja Włoszczowska (dwukrotna wicemistrzyni olimpijska i złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim –  córka Ryszarda Włoszczowskiego – uczestnika wyprawy Annapurna South 1979), Jej Ojciec – Ryszard Włoszczowski, oraz znany wszystkim i niezwykle popularny himalaista Rafał Fronia.

Została również nawiązana relacja z Fundacją Mała Polska w Nepalu która wspiera ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu.

Jak pisze Maciej Pietrowicz:

„…dzięki wsparciu Pana Macieja Ratajczaka, dyrektora wydarzenia Automotive Production Support – Wrocław, na które zostałem zaproszony w tym roku w roli prelegenta, zostaną nam przekazane KOMPUTERY dla dzieci, które zabierzemy już za tydzień do przytułku dla bezdomnych w Kathmandu!☺️. Śladami uczestników przyczyni się więc do odbudowania pracowni komputerowej, potrzebnej dla ponad 30 dzieci w różnym wieku. Pomagajmy sobie nawzajem! „

 

Redakcja blogu i kwartalnika RATOWNICTWO GÓRSKIE gorąco popiera projekt i przyłącza się do APELU DO LUDZI GÓR


aktualizacja: 20 marca 2023

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"