AUSTRIACKIE ALPY – STATYSTYKA WYPADKÓW 2022

AUSTRIACKIE ALPY – STATYSTYKA WYPADKÓW 2022

Jak wynika ze statystyk Austriackiego Kuratorium ds. Bezpieczeństwa Alpejskiego i Policji Alpejskiej, w zeszłym roku, w czasie od 1. stycznia do 31. grudnia 2022, w austriackich Alpach zginęło 286 osób, w tym 4 osoby z Polski.

Największa ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym wydarzyła się w Tyrolu (118 ofiar). Tyrolscy ratownicy przeprowadzili w zeszłym roku 3.462  akcji ratunkowych, w roku bieżącym już 1.314

 

 

Śmierć poniosło 45 kobiet  (16 %) i 241 mężczyzn (84 %). Łącznie zanotowano 8905 wypadków, w które uwikłanych było 12.723 osoby.

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym wydarzyło się w roku 2022:

  • podczas uprawiania turystyki pieszej i alpinistycznej (wspinaczki) – 102 ofiary
  • w wypadkach na nartostradach / trasach narciarskch – 42 ofiary
  • oraz w wyniku samobójstw w rejonie alpejskim – 34 ofiary.

 
PRZYCZYNY WYPADKÓW

W bazie danych Austriackiego Kuratorium ds. Bezpieczeństwa Alpejskiego i Policji Alpejskiej odsetek wypadków spowodowanych kolizjami, głównie na stokach i trasach narciarskich, jest najwyższy i wynosi 40%.  Należy w tym miejscu zaznaczyć, że alpejska policja rejestruje wypadki na stokach i trasach narciarskich tylko tam, gdzie istnieje podejrzenie o spowodowanie wypadku z winy osób trzecich.

Podobnie jak w latach ubiegłych, główną przyczyną wypadków wśród osób które poniosły śmierć w górach są choroby układu krążenia. Spowodowało to 70 zgonów podczas uprawiania turystyki pieszej i alpinistycznej, oraz 12 podczas jazdy na trasach narciarskich.

Regularne kontrole własnego stanu zdrowia są więc bardziej niż zalecane.


źródło: Alpine Unfalldatenbank – Österreichisches Kuratorium für Alpine Sicherheit/BMI Alpinpolizei

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR