CZESCY ALPINIŚCI URATOWANI NA GROßGLOCKNER

foto-źródło: Von Otberg - Eigenes Werk, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6219101

CZESCY ALPINIŚCI URATOWANI NA GROßGLOCKNER

Ratownicy górscy i policja alpejska uratowali życie trzem Czechom na Großglockner. Podczas niezwykle trudnej i wyczerpującej, 15-godzinnej akcji ratunkowej Czesi zostali sprowadzeni do doliny.  W stanie hipotermii, ale bez obrażeń. Wezwany do akcji helikopter musiał zawrócić ze względu na złą pogodę.

Dla trzech Czechów miała to być wyprawa „skała-lód” przez południową ścianę Glocknera na szczyt. Dodatkowo, miało to być pierwsze wejście zupełnie nową trasą. Kierowani fałszywą ambicją czescy wspinacze, zignorowali prognozę pogody (mróz, intensywny opad śniegu i porywisty wiatr) i wyruszyli w trasę…

Około 22:45 w piątkowy wieczór (5 stycznia b.r.) zadzwonili pod numer alarmowy i poinformowali, że potrzebują pomocy, ponieważ nie są w stanie poruszać się po południowej ścianie Glocknera ani naprzód, ani z powrotem.

Dwunastu ratowników górskich i funkcjonariusz policji alpejskiej wspinali się przy temperaturze minus 9 stopni, w śnieżycy i kopnym śniegu do wysokości 3200 m, czyli miejsca „utknięcia” Czechów. Ze względu na fatalną pogodę wezwany do akcji helikopter musiał zawrócić.

Po 15 godzinach udało się Czechów uratować. Byli w hipotermii, ale nie odnieśli żadnych obrażeń i ostatecznie zostali bezpiecznie sprowadzeni do doliny.

Po szczęśliwie zakończonej akcji, reakcja uratowanych wspinaczy była conajmniej zadziwiająca: byli zdania, że ​​akcja ratunkowa nie została spowodowana ich rażącym niedbalstwem i że „to może się zawsze zdarzyć, gdy wybierasz się na taką trasę”.  

Wyjaśnienieniem kwestii, czy Czesi dopuścili się rażącego niedbalstwa, zajmie się teraz sąd.

Za przeprowadzoną akcję trzeba będzie zapłacić ca 20.000 EUR. Jeżeli czescy wspinacze posiadają prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, poniesione koszty pokryje ubezpieczyciel – pod warunkiem, że ryzyko kosztów akcji ratunkowej jest również odpowiednio ubezpieczone.

Jeśli dana osoba nie posiada prywatnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, koszty będzie musiała ponieść sama.


źródło informacji: https://kaernten.orf.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR