DWAJ RYCERZE BŁĘKITNEGO KRZYŻA

Listopad, miesiąc pamięci o Zmarłych.

DWAJ RYCERZE BŁĘKITNEGO KRZYŻA

Czymś najcenniejszym jest pamięć i wspominanie Zmarłych, rozmawianie o nich, przypominanie sobie ich życia, dokonań, słów…

Odwiedzając w tym roku groby naszych „goprowych ” Kolegów, moje wspomnienia sięgały poza cmentarze Ziemi Kłodzkiej. I tak, wspominałem Teodora Schuberta, który pochowany jest na cmentarzu komunalnym przy  ul. Przemysłowej w Wałbrzychu i Władysława Biskupa pochowanego na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie.

Władysław Biskup i Teodor Schubert wstąpili do Grupy Sudeckiej. W roku 1976 przydzieleni zostali do nowo utworzonej Grupy Wałbrzysko- Kłodzkiej, w której przez 44 lata działali aż do zmiany nazwy w 2020 r. na Grupa Sudecka. Działali nie tylko dla swojej Grupy, ale również dla całego GOPR-u pełniąc rozmaite funkcje.  

W naszej „GOPROWEJ” rodzinie znani byli od Bieszczad po Karkonosze. Bezinteresowni, pomocni, dowcipni, wielokrotnie wyróżniani i odznaczani za społeczną pracę. Krążyły o Nich legendy. Za zaangażowanie i społeczną pracę na rzecz GOPR, Władysław Biskup i Teodor Schubert otrzymali tytuł CZŁONKA HONOROWEGO GOPR.

 

Za wieloletnią społeczną pracę,  w dowód uznania, Władysław Biskup i Teodor Schubert – po przejściu na wieczny dyżur w GÓRY NIEBIESKIE – zostali upamiętnieni :

Władysław Biskup – obeliskiem i tablicą pamiątkową na KŁODZKIEJ GÓRZE  (757 m n.p.m) w Górach Bardzkich

Teodor Schubert -tabliczką pamiątkową umieszczoną na symbolicznym cmentarzyku ludzi gór  w KOTLE ŁOMNICZKI w KARKONOSZACH.

 

Władkowi i Teodorowi  dziękuję za przekazanie swojej wiedzy i doświadczenia braci ratowniczej. Obaj byli  „goprowymi ” mentorami.

Jestem dumny, że mogłem być ich kolegą przez ponad 40 lat.

Avatar photo
O Jacek Malinowski 9 artykułów
W GOPR od 1976 r. - Ratownik Grupy Sudeckiej